Novinky - psoriáza

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Není vzácností, že lidé s lupénkou trpí také některým z jiných onemocnění, které vyžaduje užívání léků. Pokud je tímto onemocněním vysoký krevní tlak, duševní choroba či hepatitida, může dojít vlivem užívané medikace ke zhoršení příznaků lupénky. Které léky jsou pro psoriatiky v tomto ohledu rizikové?

Souboj léků na vině není

Mechanismy, kterými mohou některé léky zhoršovat průběh lupénky, doposud nejsou zcela objasněny. Odborníci se však shodují, že na vině obvykle není vzájemné působení mezi těmito medikamenty a léky užívanými pro léčbu psoriázy. Ke zhoršení příznaků lupénky totiž může docházet i v případě, že psoriatik žádné léky pro terapii svého kožního onemocnění neužívá.

Léky jako spouštěč

Lupénka představuje chorobu, která se často vyskytuje u více členů jedné rodiny. Znamená to, že se k tomuto onemocnění určité genetické předpoklady dědí. Léky patří mezi možné spouštěče rozvoje lupénky i u lidí, kteří doposud žádnými příznaky netrpěli. Jedinci, v jejichž rodině se lupénka objevuje, jsou na takové spouštěče více citliví. Mezi nejrizikovější léky, které mohou zhoršit průběh lupénky či napomoci k jejímu vzniku, patří:

  • Antihypertenziva – ve skupině léků užívaných při léčbě vysokého krevního tlaku jsou pro psoriatiky rizikové zejména takzvané beta-blokátory. Podle provedených studií mohou tyto medikamenty zhoršit příznaky lupénky u čtvrtiny až třetiny psoriatiků.
  • Lithium – lék užívaný ke stabilizaci nálady u některých duševních onemocnění negativně ovlivňuje průběh psoriázy až u poloviny osob s touto kožní chorobou.
  • Antimalarika – s těmito léky mají zkušenosti nejen jedinci trpící malárií, ale také některým z autoimunitních onemocnění, například lupusem či revmatoidní artritidou. U některých pacientů způsobují vzplanutí lupénky během několika týdnů po požití.
  • Interferony – přípravky užívané k léčbě virové hepatitidy mohou rovněž zhoršit příznaky lupénky či onemocnění poprvé spustit.

Vedle zmíněných vysoce rizikových medikamentů mohou lupénku nepříznivě ovlivnit také léky, které jsou běžně k dostání. Vždy je proto vhodné nasazení nových léků předem konzultovat s ošetřujícím lékařem.

(veri)

Zdroj: psoriasis.about.com

Hodnocení článku:
(3077 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
29. 10. 2009 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
S lupénkou si poradí biologická léčba

S lupénkou si poradí biologická léčba

Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
10. 11. 2009 Psoriáza
Inzerce: