Novinky - psoriáza

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit. A co můžete pro svoji psoriatickou pokožku udělat v létě?

  1. Sluňte se. Sluneční světlo pomáhá pokožce. Jste-li však někde, kde je vyšší vlhkost vzduchu, pak dochází k vysoušení. Obvykle postačí 15 až 30 minut slunečního záření denně a váš psoriatický stav se může zlepšit během několika týdnů. Ovšem pozor – musí jít o „řízené“ dávky paprsků, spáleniny od slunce pokožce nepomáhají, takže to nepřežeňte.
  2. Mažte se. I když je slunění pro nemocnou pokožku prospěšné, musíte se chránit před UV zářením. Používejte ochranný faktor minimálně 15+ i více, a to na nepostižená místa.
  3. Hydratujte. Na celé tělo pak používejte hydratační prostředky, a to zejména na postižená místa, abyste zabránili vysychání pokožky a svědění. Velmi vhodné jsou přípravky s aloe vera.
  4. Plavte. Koupání, zejména ve slané vodě, napomáhá odlupování „mrtvé“ kůže a zlepšuje tak vzhled psoriatické pokožky. Pozor však na chlorovanou vodu. Po koupání se dobře opláchněte a namažte se.
  5. Odpočívejte. Úzkost a stres zhoršují příznaky lupénky, takže se snažte dostatečně odpočívat, nemyslet na práci a věnovat se relaxačním aktivitám, jako je třeba práce na zahradě.
  6. Buďte opatrní. Klimatizace sice zabrání pocení, ale také dehydruje pokožku. Proto používejte hydratační krémy nebo masti, a to 1–2× denně.
  7. Vhodně se oblékejte. Chcete-li zamezit vzplanutí nemoci, noste volnější bavlněné oblečení. Bílá barva je skvělá.
  8. Chraňte pokožku. Dávejte si pozor hlavně na bodnutí hmyzem, štípnutí může onemocnění zhoršit. Používejte repelenty, ale nejlepší prevencí je nosit dlouhé rukávy a nohavice a nevycházet ven večer, kdy je hmyz nejaktivnější.

(aši)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3401 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
5. 5. 2023 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky

8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky

Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení, kterými vás váš lékař jistě vybavil, můžete zvýšit kontrolu nad svým onemocněním a předejít vzplanutí lupénky ještě dalšími opatřeními.
7. 6. 2013 Psoriáza
Kůže s lupénkou vyžaduje v každém ročním období jinou péči

Kůže s lupénkou vyžaduje v každém ročním období jinou péči

S příchodem podzimu jsou sluneční paprsky stále vzácnější a pokles venkovní teploty vyžaduje další a další vrstvy oblečení. Pokud jste sužováni lupénkou, možná jste se na toto období těšili jako na možnost skrytí některých nedostatků.
12. 11. 2011 Psoriáza
Inzerce: