Spíše než jako psoriáza je toto onemocnění známé pod svým českým názvem lupénka. Psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení. Onemocnění kloubů, které je do jisté míry podobné revmatoidní artritidě, se nazývá „psoriatická artritida“.
Na kůži se psoriáza projevuje jako ložiska hnědočervené kůže se stříbřitými olupujícími se šupinami na povrchu. Nejčastěji se vyskytují na loktech a kolenou, méně často ve vlasech. Psoriáza může propuknout v kterémkoliv věku, ale nejčastěji se první příznaky objeví v pubertě nebo později, okolo 40.–50. roku věku. Muži i ženy onemocní lupénkou přibližně stejně často.
Příčina psoriázy není dosud známá, ví se pouze tolik, že patří do skupiny autoimunitních onemocnění. Podkladem kožních, případně kloubních změn je chronický zánět probíhající v postižených tkáních. Důležité je také zdůraznit, že psoriáza není infekční onemocnění, a proto není možné se psoriázou „nakazit“ kontaktem s nemocným člověkem.
Formy onemocnění
Inverzní forma psoriázy
Slovo inverzní, jež můžeme přeložit jako obrácený, opačný, znamená, že tento typ psoriázy se vyskytuje v opačných lokalitách, než bývá obvyklé. Namísto vnějších ploch kloubů (loket, koleno), které bývají nejvíce vystaveny otlakům a mechanickým vlivům, se ložiska zarudlé a často mokvající kůže vyskytují především v kožních záhybech.
Nejčastější lokalizace zánětlivých ložisek u inverzní formy psoriázy:
- okolí genitálu a konečníku
- třísla
- podpaždí
- kožní záhyby na břiše u obézních jedinců
- pod prsy
- kožní řasy na krku
- pupeční jizva
Psoriatická ložiska v těchto místech jsou velmi citlivá na tření a pot a jsou také náchylná k rozvoji kvasinkové infekce. Díky zvýšené vlhkosti v místech, kde se inverzní forma psoriázy vyskytuje, nenajdeme na povrchu zanícené kůže typické bělavé olupující se šupiny.
Erytrodermická forma psoriázy
Tato závažná forma lupénky se vyznačuje rozšířením zánětu na většinu tělesného povrchu. Silně zarudlá kůže se olupuje v cárech. Bývá doprovázena svěděním a otoky a je rovněž značně bolestivá. Tato forma psoriázy obvykle vzniká náhle, nejedná se o dlouhodobý stav.
Nejčastěji propuká jako prudké zhoršení průběhu psoriázy u pacienta, u něhož se nedařilo nemoc držet dlouhodobě pod kontrolou. Může se také objevit jako důsledek náhlého vysazení systémové léčby (tj. léčby podávané v tabletách, případně injekčně).
Erytrodermická forma psoriázy je velmi závažné, život ohrožující onemocnění. Příčinou úmrtí může být jak rozsáhlý zánět, tak ztráta velké části kožního krytu, který pak není schopen plnit své obvyklé funkce. Z nich nejdůležitější je termoregulace (udržování stálé tělesné teploty) a ochrana organismu proti infekci z vnějšího prostředí. Pacient je ohrožen také dehydratací a nadměrnou ztrátou bílkovin.
Kapkovitá forma psoriázy
Pro tuto formu lupénky jsou typické četné malé flíčky okrouhlého tvaru. Velké množství drobných psoriatických ložisek se objevuje na větší části tělesného povrchu, například na trupu, končetinách a ve vlasaté části hlavy.
Kapkovitá forma psoriázy je spojena se streptokokovou infekcí v krku, proto se v její léčbě osvědčují také antibiotika. Objevuje se nejčastěji u dětí a mladistvých.
Pustulózní forma psoriázy
Má vzhled vyvýšených puchýřků s obsahem nehnisavé tekutiny (takovým puchýřkům se odborně říká pustuly). Kůže obklopující puchýřky a také kůže umístěná pod nimi je červená a napjatá. Pustulózní psoriáza může být buď lokalizovaná, nebo generalizovaná.
Lokalizovaná forma se omezuje jen na určité části těla, obvykle dlaně a plosky nohou. Drobné puchýřky se mohou vyskytovat i na konečcích prstů, kde jsou často velmi bolestivé a mohou deformovat nehty.
Generalizovaná forma může být rozšířená po celém povrchu těla, na kterékoli jeho části. Generalizovaná forma pustulózní psoriázy je závažný stav, který vyžaduje nemocniční léčbu. Kromě kožního postižení se projevuje také celkovými příznaky, jako je vysoká horečka a zimnice.
Výskyt lupénky
Vlasová pokrývka
Psoriáza se může ze kštice šířit dále na čelo, krk a do oblasti kolem uší. Tato místa mohou být ošetřována stejně jako oblast ve vlasaté části hlavy, jen je třeba vzít v úvahu jistá specifika. Například antralin může obarvit pokožku obličeje a silné kortikoidy by nikdy neměly být užívány na obličej, protože pleť v obličeji dráždí a činí ji tenčí a zranitelnější.
Změkčování šupin a jejich odstranění
Prvním krokem při léčbě psoriázy ve kštici je odstranit olupující se šupiny. To je nutné především proto, aby masti a jiné lokálně používané léky mohly snadno proniknout do psoriatických plaků a uplatnit tam svůj léčebný účinek.
Léky, které změkčují šupiny a usnadňují jejich odstranění, se obecně označují jako keratolytika. Mezi účinné látky, které tyto léky obsahují, patří například kyselina salicylová, kyselina mléčná, urea nebo fenol. Vybraný lék se obvykle aplikuje do vlasů, kde se ponechá předepsanou dobu (někdy přes noc). Poté se omyje šamponem spolu s oloupanými šupinami.
Nejznámějším keratolytikem je kyselina salicylová, která také bývá často používána v kombinaci s dehtem. Aplikace velkého množství přípravku s kyselinou salicylovou však může způsobit také zdravotní problémy, protože účinná látka se může vstřebat skrze pokožku do organismu.
Kyselina salicylová může také vlasy oslabovat, činit je lámavějšími a způsobit jejich zvýšené vypadávání. Všechny tyto účinky jsou však pouze dočasné a vymizí brzy po ukončení aplikace daného přípravku.
Změkčení šupin ve kštici napomáhá také namáčení hlavy v teplé (nikoli horké) vodě. Díky teplé vodě šupiny nabobtnají, změknou a je možné je snáze odstranit.
Hlava
Obličej
Psoriáza se v obličeji nejčastěji objevuje na obočí, dále na pokožce mezi nosem a horním rtem, v horní části čela a v oblasti vlasové hranice. V obličeji někdy nemusí být snadné rozpoznat psoriázu od jiných kožních onemocnění a kožní lékař bude možná muset provést některá specializovaná vyšetření.
Psoriáza v obličeji může zpočátku reagovat na léčbu nedráždivými hydratačními přípravky, občas je možné použít slabé kortikoidy. Další přípravky, které mohou být s úspěchem použity pro lokální použití v obličeji, jsou masti s obsahem retinoidů a derivátu vitaminu D (kalcipotrienu). Zlepšení může přinést také léčba ultrafialovým světlem, samozřejmě z rukou zkušeného odborníka.
Oblast kolem očí
Když se psoriáza rozšíří na oční víčka, řasy jsou pokryté šupinami a okraje víček mohou být zarudlé a šupinaté. Pokud zánět trvá delší dobu, mohou se dokonce hrany očních víček stočit nahoru nebo dolů.
Při stočení směrem dolů směřují řasy přímo proti oční kouli a chronicky ji dráždí. To může po nějaké době způsobit i závažné oční problémy, proto je nutné takový stav začít včas řešit.
Řasy a okraje víček
Řasy a okraje víček postižené zánětem lze koupat v roztoku připraveném z čisté vody a nedráždivého dětského šamponu. Po opatrném odstranění šupin je možné aplikovat zvlhčovací přípravky bez kortikosteroidů.
Při nevhodném použití kortikosteroidů v okolí očí hrozí jejich vážné poškození, může se například rozvinout šedý nebo zelený zákal. Každá případná aplikace kortikoidů do okolí oka by měla být prováděna výhradně pod lékařským dohledem.
Uši
Psoriatické šupiny v uších postupně ucpávají zevní zvukovod, což může způsobit i dočasnou ztrátu sluchu. Šupiny by měly být ze zvukovodu šetrně odstraněny lékařem. V běžné každodenní péči je však možné vyzkoušet opatrný výplach teplou vodou a následnou aplikaci tenké vrstvy minerálního oleje na bavlněném tamponku.
Ústa a nos
U velmi malého počtu lidí se psoriatické poškození může objevit také na ústní a nosní sliznici – na dásni, jazyku, vnitřní straně tváří, uvnitř nosu nebo na rtech. Tyto léze mají obvykle bílou nebo šedou barvu a jsou zdrojem obtíží se žvýkáním a polykáním. Pro léčbu v těchto oblastech se obvykle používají lokální kortikosteroidy, ale snížit nepříjemný pocit může i důkladná ústní hygiena a pravidelné vyplachování úst slaným roztokem.
Ruce, nohy, nehty
Náhlé rozšíření psoriatických ložisek na dlaně a plosky si zasluhuje okamžitou pozornost a pečlivou léčbu. V některých případech se může objevit i popraskání kůže, puchýře a otoky.
Běžná péče zahrnuje použití zvlhčujících přípravků a jemných mýdel. Na dlaně a plosky nohou se dále používají masti (Lokální léčba) s obsahem dehtu, salicylové kyseliny a kortikosteroidů. Kombinace těchto tří účinných látek může přinést větší efekt, než když je každý z nich použit jednotlivě. Koupání rukou nebo nohou v horké vodě může pomoci zmírnit zánět, avšak po koupeli by měla následovat aplikace mastí nebo zvlhčovadel.
Aby byla léčba fototerapií nebo léčivými mastmi efektivní, je někdy nutné odstranit z rukou či nohou vrstvu mrtvé kůže. Přes tuto silnou vrstvu totiž účinné látky nebo ultrafialové záření hůře pronikají, a jejich léčebný účinek je malý. Nejprve je vhodné koupat ruce či nohy v horké vodě po dobu 20–30 minut. Potom je možné šupiny odstranit pomocí jemné houby.
Genitálie a kožní záhyby
Psoriáza se může vyskytovat v okolí genitálu společně s jinými lokalizacemi kdekoli na těle nebo se její projevy mohou omezit právě jen na oblast genitálu a třísel. Nejčastější formou psoriázy v okolí genitálu je psoriáta inverzní.
Přestože lokalizace psoriázy v oblasti genitálu je zvláště nepříjemná, obvykle reaguje příznivě na léčbu. Protože je však pokožka v oblasti genitálu zvláště citlivá, musí se při aplikaci lokální léčby v těchto místech postupovat s opatrností.
Otázka komunikace
Genitální psoriáza může být téma obtížné pro komunikaci, ať už s lékařem, nebo partnerem. Uvědomte si však, že psoriáza samotná ani psoriáza v oblasti genitálu není důsledkem žádné vaší chyby nebo opomenutí. Lokalizaci psoriatických ložisek zkrátka nemůžete nijak ovlivnit.
Správná diagnóza
Správná diagnoza genitální psoriázy může být někdy obtížná, protože v oblasti třísel a pohlavních orgánů se může vyskytovat více druhů kožních postižení podobného vzhledu. Pokud však kdekoli jinde máte byť jen nejmírnější psoriatické příznaky, je velmi pravděpodobné, že zarudlá a podrážděná kůže v oblasti genitálu je způsobena právě lupénkou. U žen může dojít k záměně genitální psoriázy s vaginální kvasinkovou infekcí.
- Psoriáza Přehledná brožurka se základními informacemi o lupénce ke stažení. [PDF, 693 kB]
- Biologická léčba Přehledná brožurka se základními informacemi o biologické léčbě ke stažení. [PDF, 356 kB]