Novinky - psoriáza

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Trpíte lupénkou a slyšeli jste, že nemůžete jíst rajčata, lilky nebo si dát grep. Hmm… a vy tomu vážně věříte?

Brambory, rajčata, lilek a také papriky škodí pleti. Lež jako věž. Všechny tyto pestrobarevné plody rostlin z čeledi lilkovitých jsou doslova nabité zdraví prospěšnými látkami. Není důvod, proč si je nedopřávat co nejčastěji.

Ani s rybami nešlápnete vedle. Zařaďte do jídelníčku:

  • lososa,
  • makrelu,
  • tuňáka,
  • sardinky a sledě.

Tyto ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které prospívají nejen pleti, ale také kloubům. Výsledky se dostaví při konzumaci ryb několikrát týdně.

Nejlepší přítel psoriatika? Vláknina!

Stopku lupénce vystaví hodně vlákniny. Studie prokázaly, že vláknina působí v organismu protizánětlivě. Svědčí o tom nižší hladina CRP. CRP je C-reaktivní protein a ukazatel zánětu v těle. Přidejte si proto ke každému jídlu ovoce a zeleninu. V nich je vlákniny nejvíc. Nic nezkazíte ani celozrnným pečivem, ovesnými vločkami nebo luštěninami.

Když už je řeč o luštěninách… Třeba ve prospěch fazolí hovoří nejen vysoký obsah vlákniny a bílkovin, ale také množství živin, které podporují správnou činnost imunitního systému.

Antioxidantů není nikdy dost

Neexistuje důkaz, že by citrusy škodily pleti. Naopak, jejich omezením se připravíte o cenný zdroj vitaminu C. Tento vitamin je jedním z nejsilnějších antioxidantů, tedy látek bránících poškozování buněk. „Céčko“ navíc – a to možná nevíte – podporuje tvorbu chrupavky v kloubech.

Fandíte zelenému čaji? Jen tak dál. Antioxidanty je doslova nabitý. Dolaďte ho citronem a lžičkou medu. Předávkování antioxidanty opravdu nehrozí.

Psoriáza a lepek. Mají něco společného?

Lepek určitě škodí lidem, kteří ho netolerují (trpí intolerancí lepku) nebo jsou na něj přímo alergičtí. Vztah mezi lupénkou a lepkem dosud není znám. Někteří psoriatici po vysazení lepku zaznamenali zlepšení pleti. Stále však není k dispozici výzkum, který by tuto zkušenost ze života vědecky potvrdil či vyvrátil.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2917 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Terapie psoriázy prošla v posledních letech velkým rozvojem. Téměř každým rokem mají lékaři a jejich pacienti k dispozici nový lék či možnost jeho využití. A to je pro sedm a půl milionu lidí, kteří trpí právě tímto onemocněním, jistě dobrá zpráva.
2. 9. 2014 Psoriáza
Mýty a omyly o biologické léčbě

Mýty a omyly o biologické léčbě

V léčbě revmatických onemocnění jsou biologická léčiva (biologika) relativní novinkou, a tak z nich mohou stále mezi pacienty přetrvávat některé zbytečné obavy. Ty nejrozšířenější v podobě mýtů shrnujeme v následujícím textu.
10. 5. 2019 Psoriáza
Lupénka a riziko infarktu

Lupénka a riziko infarktu

Lidé s lupénkou se často cítí jako vážně nemocní lidé a taky jimi jsou, protože nemoc jim výrazně ovlivňuje život. A z pochopitelných důvodů se nezajímají o svoji hladinu cholesterolu ani velikost krevního tlaku.
22. 6. 2009 Psoriáza
Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.
3. 4. 2012 Psoriáza
Inzerce: