Novinky - psoriáza

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Trpíte lupénkou a slyšeli jste, že nemůžete jíst rajčata, lilky nebo si dát grep. Hmm… a vy tomu vážně věříte?

Brambory, rajčata, lilek a také papriky škodí pleti. Lež jako věž. Všechny tyto pestrobarevné plody rostlin z čeledi lilkovitých jsou doslova nabité zdraví prospěšnými látkami. Není důvod, proč si je nedopřávat co nejčastěji.

Ani s rybami nešlápnete vedle. Zařaďte do jídelníčku:

  • lososa,
  • makrelu,
  • tuňáka,
  • sardinky a sledě.

Tyto ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které prospívají nejen pleti, ale také kloubům. Výsledky se dostaví při konzumaci ryb několikrát týdně.

Nejlepší přítel psoriatika? Vláknina!

Stopku lupénce vystaví hodně vlákniny. Studie prokázaly, že vláknina působí v organismu protizánětlivě. Svědčí o tom nižší hladina CRP. CRP je C-reaktivní protein a ukazatel zánětu v těle. Přidejte si proto ke každému jídlu ovoce a zeleninu. V nich je vlákniny nejvíc. Nic nezkazíte ani celozrnným pečivem, ovesnými vločkami nebo luštěninami.

Když už je řeč o luštěninách… Třeba ve prospěch fazolí hovoří nejen vysoký obsah vlákniny a bílkovin, ale také množství živin, které podporují správnou činnost imunitního systému.

Antioxidantů není nikdy dost

Neexistuje důkaz, že by citrusy škodily pleti. Naopak, jejich omezením se připravíte o cenný zdroj vitaminu C. Tento vitamin je jedním z nejsilnějších antioxidantů, tedy látek bránících poškozování buněk. „Céčko“ navíc – a to možná nevíte – podporuje tvorbu chrupavky v kloubech.

Fandíte zelenému čaji? Jen tak dál. Antioxidanty je doslova nabitý. Dolaďte ho citronem a lžičkou medu. Předávkování antioxidanty opravdu nehrozí.

Psoriáza a lepek. Mají něco společného?

Lepek určitě škodí lidem, kteří ho netolerují (trpí intolerancí lepku) nebo jsou na něj přímo alergičtí. Vztah mezi lupénkou a lepkem dosud není znám. Někteří psoriatici po vysazení lepku zaznamenali zlepšení pleti. Stále však není k dispozici výzkum, který by tuto zkušenost ze života vědecky potvrdil či vyvrátil.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2924 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Milí přátelé,

Milí přátelé,

přejeme vám krásné a poklidné prožití vánočních svátků a hodně zdraví a osobní spokojenosti do nového roku.
20. 12. 2013 Psoriáza
Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
5. 5. 2023 Psoriáza
Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?
15. 12. 2014 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Nedejte lupénce šanci aneb Pečovat o kůži se vyplatí

Nedejte lupénce šanci aneb Pečovat o kůži se vyplatí

Lupénka. Onemocnění, které se může lehce stát noční můrou postižených pacientů. Je to totiž onemocnění pouze léčitelné, nikoliv však vyléčitelné. Přesto ale existují možnosti, jak snížit pravděpodobnost, že se tato nemoc po období klidu znovu přihlásí k životu.
9. 5. 2010 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Inzerce: