Novinky - psoriáza

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná. Na jejím vrcholu stanuli pouze tři čeští horolezci. Budou Honza Trávníček společně s Radkem Jarošem úspěšní? Radek Jaroš usiluje také o dosažení Koruny Himálaje, kromě Annapurny mu zbývá jen K2.

Annapurna bývá hodnocena jako nejtěžší osmitisícovka, je neblaze proslulá pádem lavin. Napovídají tomu i statistiky výstupů: 38 % horolezců, kteří se na horu pokouší vystoupit, zemře a 12 % těch, kteří se dostanou na vrchol, se dolů už nevrátí. V loňském roce se Annapurnu pokusila zdolat pouze čtveřice horolezců. Oproti tomu na Mount Everest vystoupilo víc než 450 lidí.

Expedici obou našich horolezců budeme společně s vámi sledovat. Pokud jste již shlédli video, které jsme v lednu 2012 s Honzou natočili, víte, že už vystoupil na vrchol Manaslu (8 163 m) a o dva roky dříve zdolal také pákistánský Gasherbrum I (8 068 m).

"Tráva" bude na výpravě bojovat nejen s horou, ale i se svým zdravím. Trpí totiž psoritickou artritidou, se kterou se pere přímo ukázkově. Dává celé řadě lidí s tímto onemocněním příklad toho, co všechno je možné. V jeho případě, zdá se, i toho, co se zdá být nemožné.

O výstup se česká výprava pokusí začátkem května a její úkol bude o to těžší, že horolezci nevyužijí kyslík ani nosiče. Není samozřejmě možné, aby Honza připravoval zpravodajství jen pro nás. Před odjezdem jsme se domluvili, že pro vás budeme vybírat to nejzajímavější a nejdůležitější z jeho stránek a webu Radka Jaroše.

Podle Honzy je začátek května ideální dobou na výstup, zejména kvůli počasí. Takže přejeme, ať počasí vydrží a držíme palce!

Zdroj: Tisková konference Honzy Trávníčka a Radka Jaroše a plzen.idnes.cz

Více informací o expedici je na stránkách:

www.honzatravnicek.cz
www.radekjaros.cz
Hodnocení článku:
(3670 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Psoriáza patří mezi jedno z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění. Zcela vyléčit ji lékaři zatím neumí a i původci vzniku zůstávají u některých postižených tak trochu záhadou.
30. 11. 2015 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Inzerce: