Novinky - psoriáza

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Spojitost nástupu zhoubného bujení a psoriázy zkoumají odborníci už dlouho. Nové poznatky naznačují, že jistý vztah mezi těmito onemocněními zřejmě existuje – ovšem jen v některých případech.

U některých typů zhoubného bujení je spojitost s psoriázou skutečně vyšší. Týká se to hlavně rakoviny plic, kůže a různých lymfomů. Výzkumy prokázaly, že výskyt lymfomu je u psoriatiků o 34 % častější než u zdravé populace. Rakovina plic je potom u osob s lupénkou až o 15 % běžnější. Není však dosud jasné, jestli riziko vzniku zhoubného bujení způsobuje sama nemoc, nebo léky, které se při ní užívají. Naopak u rakoviny prsu, prostaty nebo střev nebyla s psoriázou prokázána žádná souvislost.

Nejistá míra rizika 

Vyšší riziko vzniku rakoviny plic, kůže a různých lymfomů nastává u pacientů se středně závažnou až závažnou formou lupénky. To ale nemusí nezbytně znamenat, že těžší forma nemoci automaticky přináší větší nebezpečí. Horší postižení kůže totiž vyžaduje agresivnější léčbu. A právě ta může být příčinou vzniku nádoru. Na vině může být jakýkoliv typ terapie (cílená léčba, fototerapie a další). Bohužel není jednoduché zjistit přesnou příčinu vzniku rakoviny u psoriatiků, ačkoliv se tím zabývají celé vědecké týmy.

Prevence může ušetřit trápení 

Nehledě na to, co riziko rakoviny zvyšuje – ať už léčba, nebo nemoc samotná, do boje proti zhoubnému bujení se může zapojit i sám pacient. Jak?

  • Při prevenci rakoviny kůže je velmi důležité chránit se před sluncem. Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Snažte se mít co největší plochu těla zakrytou oblečením a opalujte se postupně. Nechoďte na slunce v poledních hodinách a obecně se držte raději ve stínu. 
  • Výskyt rakoviny plic je u osob s lupénkou vůbec nejčastější, zvláště u těch, které kouří. Snahy pacienta i lékaře by se proto měly zaměřit na odvykání tomuto nebezpečnému nešvaru.

(brbr)

Zdroj: 
www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(3781 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Psoriáza či psoriatická artritida dovede být velmi úporná, a mladého člověka může dokonce dostat až do invalidního důchodu. V posledních letech však lze nemoc díky moderní léčbě držet ve většině případů pod kontrolou. Své o tom ví i pacientka Jana.
28. 10. 2020 Psoriáza
Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.
20. 8. 2013 Psoriáza
Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Lupénka, chronické zánětlivé onemocnění postihující kůži, a psoriatická artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů, mají mnoho společného. Kolik pacientů se potýká s oběma chorobami zároveň a která nemoc propuká dříve?
4. 10. 2018 Psoriáza
Inzerce: