Novinky - psoriáza

Lupénka, nemoc mnoha podob

Lupénka, nemoc mnoha podob

O psoriáze neboli lupénce už alespoň slyšel někdy v životě každý člověk. Ne všichni ale vědí, že existuje hned několik forem této nemoci. Ačkoliv se mezi sebou mohou výrazně lišit, stále se jedná o jednu a tutéž velmi nepříjemnou chorobu.

1. Plaková psoriáza

Jedná se o nejčastější typ lupénky, se kterým se potýká 80 % nemocných. Vyskytuje se ve formě vyvýšených, rudých a ostře ohraničených ložisek (plaků), která jsou pokryta stříbřitými šupinkami z odumřelých buněk. Ložiska jsou obvykle lokalizována ve kštici, na kolenou, loktech či v dolní části zad. Nepříjemně svědí, mohou popraskat a mírně krvácet.

2. Kapkovitá psoriáza

Pro tento druh je charakteristický výskyt drobných ložisek ve tvaru kapek vody. Je druhou nejčastější formou onemocnění. První známky kapkovité psoriázy se objeví obvykle už v dětství či v rané dospělosti.

3. Inverzní psoriáza

Postihuje kožní záhyby, například podpaží nebo třísla. Na rozdíl od běžnějších druhů lupénky není postižená kůže pokryta šupinkami, a to díky zvýšené vlhkosti prostředí, ve kterém se vyskytuje.

4. Pustulózní psoriáza

Pro pustulózní formu lupénky jsou typické puchýřky napuštěné tekutinou, která však není infekční. Kůže kolem těchto takzvaných pustul je zarudlá. Pokud jsou puchýřky rozeseté po celém těle, bývá onemocnění provázené horečkou a představuje alarmující zdravotní stav.

5. Erytrodermická psoriáza

Jde o nejzávažnější typ, který může nemocného v krajním případě ohrozit i na životě. Postižena je velká část povrchu těla, kůže je ohnivě rudá, oteklá a olupuje se v cárech. Erytrodermickou formu lupénky obvykle doprovází nesnesitelné svědění a výrazná bolest. V podobný stav může vyústit jiný typ psoriázy, který nedostatečně reagoval na terapii nebo byla jeho léčba náhle ukončena.

Kůže však není jediným orgánem, který může lupénka zasáhnout. Psoriatiky často trápí také postižení nehtů či kloubů. Psoriatická artritida je přitom závažné onemocnění kloubů, které může vést k jejich trvalému poškození. Aby k takovým komplikacím nedošlo, je nezbytná spolupráce s lékařem. Stejně by tomu mělo být i u jiných forem lupénky.

(veri)

Zdroj: www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(3438 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě. V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá...
7. 11. 2010 Psoriáza
Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.
18. 8. 2009 Psoriáza
Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
18. 11. 2013 Psoriáza
Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: