Novinky - psoriáza

Lupénka, nemoc mnoha podob

Lupénka, nemoc mnoha podob

O psoriáze neboli lupénce už alespoň slyšel někdy v životě každý člověk. Ne všichni ale vědí, že existuje hned několik forem této nemoci. Ačkoliv se mezi sebou mohou výrazně lišit, stále se jedná o jednu a tutéž velmi nepříjemnou chorobu.

1. Plaková psoriáza

Jedná se o nejčastější typ lupénky, se kterým se potýká 80 % nemocných. Vyskytuje se ve formě vyvýšených, rudých a ostře ohraničených ložisek (plaků), která jsou pokryta stříbřitými šupinkami z odumřelých buněk. Ložiska jsou obvykle lokalizována ve kštici, na kolenou, loktech či v dolní části zad. Nepříjemně svědí, mohou popraskat a mírně krvácet.

2. Kapkovitá psoriáza

Pro tento druh je charakteristický výskyt drobných ložisek ve tvaru kapek vody. Je druhou nejčastější formou onemocnění. První známky kapkovité psoriázy se objeví obvykle už v dětství či v rané dospělosti.

3. Inverzní psoriáza

Postihuje kožní záhyby, například podpaží nebo třísla. Na rozdíl od běžnějších druhů lupénky není postižená kůže pokryta šupinkami, a to díky zvýšené vlhkosti prostředí, ve kterém se vyskytuje.

4. Pustulózní psoriáza

Pro pustulózní formu lupénky jsou typické puchýřky napuštěné tekutinou, která však není infekční. Kůže kolem těchto takzvaných pustul je zarudlá. Pokud jsou puchýřky rozeseté po celém těle, bývá onemocnění provázené horečkou a představuje alarmující zdravotní stav.

5. Erytrodermická psoriáza

Jde o nejzávažnější typ, který může nemocného v krajním případě ohrozit i na životě. Postižena je velká část povrchu těla, kůže je ohnivě rudá, oteklá a olupuje se v cárech. Erytrodermickou formu lupénky obvykle doprovází nesnesitelné svědění a výrazná bolest. V podobný stav může vyústit jiný typ psoriázy, který nedostatečně reagoval na terapii nebo byla jeho léčba náhle ukončena.

Kůže však není jediným orgánem, který může lupénka zasáhnout. Psoriatiky často trápí také postižení nehtů či kloubů. Psoriatická artritida je přitom závažné onemocnění kloubů, které může vést k jejich trvalému poškození. Aby k takovým komplikacím nedošlo, je nezbytná spolupráce s lékařem. Stejně by tomu mělo být i u jiných forem lupénky.

(veri)

Zdroj: www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(2862 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.
31. 8. 2014 Psoriáza
Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec. Mrtvé moře, je bezodtoké slané jezero...
19. 2. 2010 Psoriáza
Lupénka nepostihuje jen kůži

Lupénka nepostihuje jen kůži

Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
7. 3. 2010 Psoriáza
Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Lupénkou trpí miliony lidí po celém světě. Autoimunitní onemocnění kůže, jehož příčina není dosud známá, nevypadá ale vždy stejně. Většina lidí trpí takzvanou ložiskovou neboli plakovou lupénkou, druhou nejčastější formu představuje kapkovitá lupénka. Prozaický název této formy kožní choroby je odvozen od vzhledu vyrážky, která je po těle rozeseta jako kapky vody.
15. 5. 2020 Psoriáza
8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky

8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky

Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení, kterými vás váš lékař jistě vybavil, můžete zvýšit kontrolu nad svým onemocněním a předejít vzplanutí lupénky ještě dalšími opatřeními.
7. 6. 2013 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Inzerce: