Novinky

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah. 

První kroky

Ze všeho nejdříve je úlohou fyzioterapeuta určit pohyblivost a míru ohebnosti pacienta. To může udělat buď podle vzdálenosti mezi podlahou a konečky prstů při ohybu k zemi, nebo lze použít tzv. částečný Schoberův test. Ten slouží k mnohem přesnějšímu posouzení lumbální oblasti páteře. Kromě ohebnosti v této části zad je vhodné též vyšetřit to, v jakém stavu jsou svaly nemocného – hlavně kvůli případným atrofiím a nežádoucímu zkracování svalů.

Když probíhá zánět

Pokud se již rozvinul zánět, soustředí se fyzioterapeut zejména na omezení bolesti a potlačení zánětlivé reakce vašeho těla. Cílem v této fázi je najít rovnováhu mezi tím, jak na jedné straně pořádně odpočívat a na straně druhé zabránit rigiditě a ztuhlosti. Rady jsou následující:  

  • Při ležení na zádech je třeba se ujistit, že podložka je úplně rovná.
  • Doporučuje se 20 minut ležet na břiše před tím, než po ránu vstanete a večer uléháte na lůžko. Pokud by tato poloha vyvolávala obtížné dýchání, je lepší začít s krátkými 5minutovými intervaly a podle možností dobu postupně prodlužovat.
  • Velmi důležitá jsou i dechová cvičení. A to jak ta zaměřená na pohyby bránice, tak i na pohyby mezižeberních svalů.

Klidová období

Při fyzioterapii v nezánětlivé fázi Bechtěrevovy nemoci je možné využívat metody termoléčby. Dobré výsledky a úlevu od bolesti přináší i elektroléčba za použití nízkých a středních frekvencí. Správné nastavení respiračních cvičení, které jste si osvojovali během zánětlivé fáze, může vést ke zvětšení vitální kapacity plic a umožní vám lépe a kvalitněji odpočívat.

Pohyblivost na prvním místě

Možná vůbec nejdůležitější prací fyzioterapeuta je zajistit, aby všechny segmenty páteře byly maximálně pohyblivé. Pokud jsou v některých místech již srůsty, tak se cvičení provádějí jen v rámci možností pacienta, a to tak, aby byla zachována co největší pohyblivost kloubů.

(dak)

Zdroj: www.efisioterapia.net

Hodnocení článku:
(2039 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je forma artritidy, která nejčastěji postihuje páteř. Patří do skupiny tzv. autoimunitních onemocnění. Lékaři ji neumí vyléčit, ale zmírnit ano.
2. 9. 2013 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!
10. 8. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: