Novinky

Očkování a revmatické nemoci v otázkách a odpovědích

Očkování a revmatické nemoci v otázkách a odpovědích

Očkování u lidí s revmatickými chorobami vzbuzuje někdy otázky, nebo dokonce obavy. Je očkování bezpečné? Nemůže zhoršit revmatické onemocnění?

Očkování u lidí s revmatickými chorobami vzbuzuje někdy otázky, nebo dokonce obavy. Je očkování bezpečné? Nemůže zhoršit, nebo dokonce vyvolat revmatické onemocnění? A je očkování u lidí s revmatickými chorobami vůbec účinné? Naštěstí se většina revmatických pacientů očkování obávat nemusí, určitá omezení ale přece jen existují.

Může očkování způsobit revmatické onemocnění?

Že očkování může mít za následek rozvoj autoimunitních chorob včetně těch revmatických, patří mezi oblíbené poplašné zprávy odpůrců očkování jako takového. Na toto téma však bylo vypracováno mnoho různých a rozsáhlých vědeckých studií a žádná z nich ani nenaznačila možný vztah mezi očkováním a revmatickými onemocněními.

Jako nežádoucí účinek některých očkování se sice může velmi vzácně objevit zánět kloubů podobný revmatickému zánětu, avšak na rozdíl od něj nemá tento zánět autoimunitní podklad a během několika týdnů spontánně odezní.

Zhoršuje očkování revmatická onemocnění?

Na tuto otázku se pokusily odpovědět především studie u pacientů s autoimunitním onemocněním lupus erytematodes, protože jeho aktivita se dá snadno objektivně měřit. Výsledky těchto studií a také výsledky studií u pacientů s revmatoidní artritidou shodně ukázaly, že očkování nemá vliv na průběh onemocnění.

Je pravda, že pro méně častá revmatická onemocnění zatím výsledky podobně rozsáhlých studií chybí. Avšak ani pacienti například s Bechtěrevovou chorobou, ani jejich lékaři nehlásí žádné nežádoucí účinky nebo zhoršení choroby po očkování.

Je u pacientů s revmatickým onemocněním očkování účinné?

Samotné revmatické onemocnění účinnost očkování nijak nesnižuje, avšak negativní vliv na tvorbu protilátek, kterou má očkování vyvolat, může mít užívaná léčba. Vysoké dávky kortikosteroidů nebo jiných imunosupresivních léků mají totiž tlumivý vliv na imunitní systém.

To je sice žádoucí při léčbě autoimunitních onemocnění, avšak nežádoucí právě při očkování, kdy se snažíme imunitu naopak stimulovat k aktivní tvorbě protilátek proti infekční nemoci. Pokud tedy užíváte imunosupresivní léčbu, informujte o tom vždy lékaře, u kterého se chcete nechat očkovat. Očkování je nutné odsunout do doby, kdy bude nemoc méně aktivní a agresivní imunosupresivní léčba již nebude nutná.

Je očkování pro pacienty s revmatickými chorobami bezpečné?

Některé druhy vakcín obsahují živé, i když oslabené mikroorganismy. Tyto vakcíny by mohly být nebezpečné pro pacienty, kteří užívají vysoké dávky imunosupresivních léků. Zde tedy platí to samé jako v předešlém odstavci: vždy informujte lékaře, očkování živými vakcínami (které je ale poměrně vzácné) je nutné provést v době, kdy není organismus oslaben vysokými dávkami imunosupresivních léků.

(vek)

Zdroj: http://www.hss.edu/conditions_14658.asp

Hodnocení článku:
(2127 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Možného zhoršení nemoci a ztráty soběstačnosti se obává asi každý pacient s Bechtěrevovou chorobou – jak zvládnu pracovat, jak budu provádět každodenní činnosti? I když se mnoho okolností jeví jako velká neznámá, většina z nich má řešení. V první řadě je potřeba požádat o pomoc. A to nejen své blízké, ale i český sociální systém.
28. 11. 2020 Bechtěrevova nemoc
Lékař číslo jedna je revmatolog

Lékař číslo jedna je revmatolog

Pokud vás trápí dlouhodobá ztuhlost a bolest zad nebo kloubů, neváhejte navštívit svého praktického lékaře. Ten vás zevrubně vyšetří a případně doporučí návštěvu některého specialisty.
30. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: