Novinky

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Možného zhoršení nemoci a ztráty soběstačnosti se obává asi každý pacient s Bechtěrevovou chorobou – jak zvládnu pracovat, jak budu provádět každodenní činnosti? I když se mnoho okolností jeví jako velká neznámá, většina z nich má řešení. V první řadě je potřeba požádat o pomoc. A to nejen své blízké, ale i český sociální systém.

Ztráta pracovní schopnosti a soběstačnosti nehrozí jen bechtěrevikům – může postihnout kohokoli kdykoliv, ať je zdravý, nebo nemocný. Důležité je vědět, že nemusíme spoléhat pouze na případnou pomoc svých blízkých. Žádat o pomoc můžeme i úřady, konkrétně o příspěvky z důchodového pojištění a sociálního systému, a také požadovat speciální výhody pro tělesně postižené, které nám mohou usnadnit život.

Pracovní neschopnost

Každá situace je jedinečná a každý může potřebovat jiný typ pomoci, proto se zkusíme podívat globálně na možnosti, které se nás týkají nejvíce:

Změněná pracovní schopnost se nás rozhodně týkat může, v této situaci se nabízí hned několik řešení:

  • Kromě dočasné pracovní neschopnosti nebo invalidity a příslušných peněžitých dávek můžeme využít i možnosti dohodnout si se zaměstnavatelem zaměstnání osoby se zdravotním postižením. To má pro zaměstnavatele poměrně značné výhody, protože ušetří na odvodech do státního rozpočtu.
  • Pokud bude mít o vás některý zaměstnavatel zájem, může si požádat i o příspěvek na vytvoření pracovního místa pro vás a přípravu všeho, co k práci vzhledem k hendikepu potřebujete, nebo o příspěvek na provozní náklady spojené s vaším zaměstnáním.
  • Úřad práce může také zvážit vaši žádost o rekvalifikaci, a pokud ji uzná za oprávněnou a potřebnou pro získání nové pracovní pozice ve vaší životní situaci, může vám kurzy uhradit.
  • Úřad práce vám může pomoci i s dalšími kroky, jako je vyhledání vhodného pracovního místa, poradenství, případně sestaví individuální plán pracovní rehabilitace.

Dávky a průkazy

Další možností jsou dávky pro osoby se zdravotním postižením:

  • Příspěvek na mobilitu se vás může týkat, pokud máte průkaz ZTP nebo ZTP/P a necháte se pravidelně několikrát za měsíc někam dopravovat.
  • Příspěvek na zvláštní pomůcku také může být nápomocný. Určen je i osobám s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí. Umožňuje například peněžitou pomoc při pořízení motorového vozidla (případně jeho úpravě) anebo také pořízení asistenčního psa. Jeho výše je různá podle příjmu žadatele.

Velkou pomoc může znamenat i průkaz osoby se zdravotním postižením. Žádost o něj můžete podat na úřadu práce.

  • Průkaz TP (těžce postižený) je především nástrojem ke snadnému prokázání, že jste osoba se zdravotním postižením. Výhod s ním spojených je jinak málo – opravňuje vás k pořízení tzv. euroklíče (univerzálního klíče na WC pro postižené v celé Evropě) a k přednostnímu vyřízení administrativních záležitostí na úřadech a k využití statusu osoby se zdravotním postižením v zaměstnání. Teoreticky můžete žádat o místo k sezení ve veřejné dopravě, ale vytahovat na spolucestující průkaz není úplně příjemné a jejich reakce nejsou vždy kladné.
  • Průkaz ZTP (zvlášť těžce postižený) vám kromě výše zmíněného umožní zdarma se přepravovat v městské hromadné dopravě a využít výraznou slevu na jízdné u Českých drah. Můžete s ním také parkovat na místech pro invalidy.
  • Průkaz ZTP/P (zvlášť těžce postižený s průvodcem) nabízí kromě výše zmíněného bezplatnou přepravu i pro průvodce nebo asistenčního psa.
  • Držitelé těchto průkazů mívají i další výhody, které jsou často nenárokové, jako je sleva na vstupném na kulturní akce.
  • Pokud máte zájem o vyšší typ průkazu, buďte opatrní a napřed se poraďte s lékařem nebo se spolupacienty. Nebyli byste první ani poslední, komu by při vší smůle nejen průkaz nebyl zvýšen, ale byl dokonce odebrán.

Když dojde na nejhorší a stanete se skutečně závislými na svém okolí, můžete požádat o příspěvek na péči. Jeho výše je daná stupněm závislosti, příjmem a věkem postižené osoby. Žádost se podává také na úřadu práce.

Kde hledat informace

Pokud si nejste jistí, na kterou pomoc máte nárok nebo by vám mohla být uznána, máte několik základních možností, jak se informovat:

  • Můžete navštívit webový portál Ministerstva práce a sociálních věcí.
  • Případně zavolejte na úřad práce a sjednejte si schůzku s úředníkem, který se vaší situaci bude věnovat.
  • Také můžete oslovit svého praktického lékaře nebo specialistu, který o vás pečuje. Jistě mají své zkušenosti.
  • Zkušenosti mají i jiní pacienti, které potkáte v pacientských organizacích, například v Klubu bechtěreviků nebo v Revma Lize.
  • O potřeby osob se zdravotním postižením se starají i neziskové nebo obecně prospěšné organizace. Například pokud si myslíte, že by vám významně

(pez)

Zdroj:

https://www.mpsv.cz

https://www.pohyblivost.cz/co-je-to-karta-prukaz-tp-ztp-a-ztpp.php

Hodnocení článku:
(1137 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

Ráda Vás touto cestou zvu ke spoluúčasti na třetí spanilé jízdě, kterou chci uskutečnit v květnu příštího roku. Navazuji na Spanilou jízdu č.1 na Moravu a Spanilou jízdu č.2 na Slovensko.
6. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

Zůstat soběstačný tak dlouho, jak to jen jde. To je hlavní cíl chronicky nemocných a platí to i o lidech, které sužuje revmatická nemoc páteře. Jednou ze zásadních věcí pak bývá poradit si při řízení automobilu.
27. 7. 2018 Bechtěrevova nemoc
U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
1. 4. 2012 Bechtěrevova nemoc
Co vše může znamenat bolest zad?

Co vše může znamenat bolest zad?

Bolest zad postihne alespoň jednou během života většinu populace. V části případů odezní sama od sebe, jindy je třeba vyhledat lékaře. Jak poznáte, že nastala doba pro odbornou pomoc?
18. 6. 2019 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: