Novinky

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.

Tichý nepřítel 

Bechtěrevova nemoc je dlouhodobé zánětlivé onemocnění postihující pojivovou tkáň, a to především v oblasti páteře. Zpravidla začíná velmi nevinně a nenápadně. Po mnohaletém průběhu ale dochází u těžších forem k nevratným změnám – konkrétně k omezení pohyblivosti páteře a k pevnému spojení obratlů, takže dotyčný není ani schopen se předklonit nebo otočit. 

Nepřehlédněte první signály

Mezi časné známky Bechtěrevovy nemoci patří bolest a ztuhlost zad – především v bederní a křížové oblasti a v bocích. Obtíže jsou nejvýraznější ráno a po delším období nečinnosti, s pohybem pak pomalu ustupují. Počáteční příznaky přitom mohou být velmi nenápadné a objevují se tak pozvolna, že je dotyční často ani nezpozorují nebo jim nevěnují pozornost. Po čase se ale vše pomalu zhoršuje, výjimkou však nejsou ani období, kdy dojde ke zlepšení nebo k zastavení postupu nemoci.

Co „zlobí“ nejvíce

Mezi nejčastěji postižené oblasti patří:

  • skloubení páteře a pánve (sakroiliakální skloubení),
  • obratle v dolní části zad,
  • místa, kde se šlachy a vazy upínají ke kostem, většinou na páteři, ale může být postižena i Achillova šlacha (úpon trojhlavého svalu zadní strany lýtka k patní kosti),
  • chrupavka spojující žebra s prsní kostí,
  • klouby v oblasti boků a ramen.

Kdy k lékaři

Bolesti zad mohou mít řadu příčin. Jestliže vás však trápí chronická bolest a ztuhlost v dolní části zad a bocích nebo vás při hlubokém nádechu píchá či bolí na hrudníku, měli byste se rozhodně poradit s lékařem. Ten doporučí vyšetření potřebná k odhalení problému. 

(hak)

Zdroj: www.mayoclinic.com

Hodnocení článku:
(3061 hodnocení - 2,2 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!
10. 8. 2018 Bechtěrevova nemoc
Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Většina pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou operační zákrok nevyžaduje. V některých případech ale nelze volit jinak než se obrátit o pomoc na chirurgii. I když se nikomu dobrovolně „pod kudlu“ nechce, šikovné ruce operatérů dokážou často až zázračně bolavým zádům ulevit.
4. 4. 2014 Bechtěrevova nemoc
Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
13. 5. 2023 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: