Novinky

Bolesti zad: Někdy je léčba úspěšná jen tehdy, když přijdete k lékaři včas!

Bolesti zad: Někdy je léčba úspěšná jen tehdy, když přijdete k lékaři včas!

Pojem nonradiografická spondylartritida zní poněkud nesrozumitelně. Jinými slovy jde o zánět kloubů uvnitř páteře, který rentgen nedokáže odhalit. Přitom když je nemoc objevena dostatečně brzy, lze ji úspěšně řešit.

Artritida znamená jiným slovem zánět kloubu. Existuje mnoho druhů zánětů kloubů. My se zaměříme na ty revmatické, jejichž příčinou je porucha imunitního systému. Aby mohla imunita správně fungovat, musí umět přesně určit, co do těla patří a co ne. Pokud nerozezná cizorodé látky, může organismus podlehnout infekci. Stejně špatné to je ale i tehdy, když začne bojovat proti vlastním tkáním. Takové situaci říkáme autoimunitní reakce. U revmatických nemocí jde právě o autoimunitní reakce proti tkáním vlastních kloubů. Vzniká v nich zánět, a pokud je prudký nebo trvá dlouho, může klouby nevratně poškodit. Pokud se ke slovu artritida přidá předpona spondyl-, což znamená páteř, vznikne spondylartritida neboli zánět kloubů uvnitř páteře.

Včasná terapie zvládne hodně 

U revmatických nemocí nějakou dobu trvá, než se rozvinou změny viditelné rentgenovým vyšetřením. A to je velký problém. Ve chvíli, kdy je na páteři revmatické postižení rentgenem dobře rozeznatelné, bývá na účinnou terapii už pozdě. Nevratné změny jsou vytvořené a není způsob, jak je vzít zpět. Proto se stále více hovoří o spondylartritidě nonradiografické, tedy rentgenovým vyšetřením neviditelné. Přitom právě v počáteční fázi je nejlepší začít s léčbou. Moderní preparáty umožňují revmatické nemoci výrazně zpomalit, nebo dokonce zastavit, pokud se ovšem s jejich podáváním začne včas. Pacient pak může být po celý život v téměř stoprocentní kondici. Když se správná chvíle promešká, některých obtíží už se nikdy zbavit nelze.

„Houser“ to být nemusí

Časnou spondylartritidu si lze splést s jinými problémy, které provází bolest a ztuhlost zad – třeba s obyčejným vertebrogenním algickým syndromem neboli zablokovanou páteří, houserem a podobně. Spondylartritida má však přece své zvláštnosti: Ztuhlost zad je nejvýraznější po ránu a při pohybu se zmírňuje. Bolest se projevuje nejvíce při odpočinku a v noci.

Pokud vás bolesti zad trápí opakovaně, navštivte revmatologa. Jestliže budou příznaky odpovídat obrazu revmatické nemoci, odešle vás na vyšetření magnetickou rezonancí. Právě ta totiž dokáže odhalit i tu nejčasnější spondylartritidu.

(pez)

Zdroj: https://www.arthritis-health.com

Hodnocení článku:
(2493 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
1. 4. 2012 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
5 tipů, jak si i s bechtěrevem užít léto!

5 tipů, jak si i s bechtěrevem užít léto!

S přicházejícím létem a stoupající rtutí teploměru může někdy naopak klesat nálada bechtěreviků k bodu mrazu. Bojí se totiž, že v tomto ročním období nebudou moci dělat stejné věci jako ostatní. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak si léto užít i s touto chorobou.
30. 7. 2010 Bechtěrevova nemoc
Aby záda nebolela: jak vybrat správnou matraci

Aby záda nebolela: jak vybrat správnou matraci

Chystáte se ke koupi nové matrace? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům. Špatná volba totiž může pro vaše záda znamenat katastrofu. Během spánku dochází k regeneraci svalů a uvolnění páteře. Bez dostatečné opory jsou ale svaly napnuté a páteř zkřivená. Není se pak čemu divit, když se budíme rozlámaní a unavenější než večer. Jak vybrat správnou matraci a všem těmto problémům předejít?
6. 12. 2013 Bechtěrevova nemoc
Rybí tuk už není strašákem pro děti

Rybí tuk už není strašákem pro děti

Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
22. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: