Novinky

S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II.

Z Polska do Vatikánu

Papež Jan Pavel II. se narodil 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła jako druhý syn a nejmladší ze tří dětí armádního důstojníka Karola Wojtyły. V dětství pravidelně hrával fotbal a jezdil na lyžích. Tyto záliby mu zůstaly až do vysokého věku.

Studia přerušená válkou

Po maturitě začal studovat na Jagellonské univerzitě polskou filologii, jeho úspěšná studia ale v roce 1939 přerušilo napadení Polska Německem; univerzita musela být uzavřena. Wojtyła se ale aktivně účastnil protinacistického odboje a narůstalo v něm přesvědčení, že jeho posláním je stát se knězem. Začal proto tajně navštěvovat fungující seminář v Krakově a po skončení války nastoupil znovu na Jagellonskou univerzitu studovat teologii.

Na kněze byl vysvěcen 1. listopadu 1946. Poté vyučoval etiku v Krakově a později na Katolické univerzitě v Lublinu. V roce 1958 byl jmenován a vysvěcen pomocným krakovským biskupem. Za čtyři roky se stal kapitulním vikářem krakovské diecéze.

Z vikáře arcibiskupem

Zlom v jeho církevní kariéře přišel v roce 1963. Tehdy byl jmenován papežem Pavlem VI. krakovským arcibiskupem a v této funkci se účastnil i II. vatikánského koncilu. V roce 1967 jej pak Pavel VI. jmenoval kardinálem.

Po smrti Pavla VI. se účastnil konkláve, kde se 16. října 1978 ve svých 58 letech stal papežem Janem Pavlem II. poté, co byl uvnitř církve hodnocen jako jeden z nejaktivnějších účastníků II. vatikánského koncilu. Jeho zvolení vzbudilo v církvi velký rozruch. Byl zvolen jako první neitalský papež od roku 1522 a nejmladší papež od roku 1846, navíc pocházel z tzv. východního bloku.

I papež je jen člověk

Přesto, že vedl katolickou církev, ani jemu se nevyhnula běžná lidská onemocnění. Posledních několik let svého života totiž trpěl vážnými zdravotními problémy, jako jsou Parkinsonova a Bechtěrevova choroba. I přes tyto zdravotní obtíže se ale svého úřadu nevzdal a neúnavně dál pracoval ve vedení církve. Jan Pavel II. tímto svým přístupem ukázal, že s nemocemi je nutné bojovat a nevzdávat se, což mělo být příkladem pro další nemocné věřící. Přesto Jan Pavel II. svůj boj o život prohrál. Jeho srdce dotlouklo 2. dubna 2005 ve 21:37 hodin středoevropského času.

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(1280 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: