Novinky

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období.

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní. Dvakrát častěji jsou postiženi muži, ale ani ženám se toto onemocnění nevyhýbá. Postižení pánevních kloubů může mít u žen vliv na průběh těhotenství a porodu.

Zhoršení nemoci bývá jen přechodné

Na rozdíl od revmatoidní artitidy, u které pacientky během těhotenství často pozorují zmírnění příznaků, se u těhotných s SA často průběh choroby nezmění nebo se přechodně příznaky nemoci zhorší. Více než polovina žen pozoruje v souvislosti s těhotenstvím a prvními 6 měsíci po porodu období vzplanutí choroby. Toto zhoršení bývá pouze přechodné.

Fakta o Bechtěrevově nemoci, těhotenství a porodu:

  • SA nepoškozuje vyvíjející se plod.
  • Předčasné porody nejsou u žen s SA častější než u zbývající populace.
  • Ženy s SA častěji než zdravé ženy rodí císařským řezem – týká se to asi třetiny pacientek a u poloviny z nich je právě SA důvodem operativního porodu.
  • Anesteziologové se při císařském řezu často vyhýbají spinální anestezii (způsob anestezie, kdy pacientka zůstává bdělá a podáním léku do páteřního kanálu se znecitliví pouze části těla od prsů dolů) ze strachu z ankylózy páteře (pevné spojení obratlů). Tomu je možno předejít provedením snímku páteře před otěhotněním, aby anesteziolog znal stav páteře.

Před otěhotněním je nutné po poradě s lékařem upravit léčbu:

  • V těhotenství nelze užívat imunosupresiva, biologickou léčbu a celkově podávané kortikoidy ve vyšších dávkách.
  • Metotrexát je nutné vysadit již tři měsíce před plánovaným otěhotněním.
  • Při užívání sulfasalazinu je nutné dodávat ženě před otěhotněním a v těhotenství kyselinu listovou, protože sulfasalazin blokuje její účinek.
  • Ženy s SA mohou kojit, ale je nutné vyhnout se některým lékům. Váš gynekolog a revmatolog vám jistě poradí.

(vesa)

Zdroj:
www.medversation.com
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1684 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?
8. 2. 2016 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem naplno jako Dan Reynolds

S bechtěrevem naplno jako Dan Reynolds

Napadlo vás někdy při poslechu hudby americké skupiny Imagine Dragons, že s jejím zpěvákem není něco v pořádku? Dan Reynolds je zcela v pořádku, přestože trpí Bechtěrevovou chorobou. Díky biologické léčbě.
2. 4. 2019 Bechtěrevova nemoc
3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

Ráda Vás touto cestou zvu ke spoluúčasti na třetí spanilé jízdě, kterou chci uskutečnit v květnu příštího roku. Navazuji na Spanilou jízdu č.1 na Moravu a Spanilou jízdu č.2 na Slovensko.
6. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: