Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci
9. 3. 2017Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
S Bechtěrevovou nemocí jsou spojeny například následující nepravdy a mýty:
- Postihuje jenom záda. Postihuje je skutečně nejčastěji, a to pořádně. Zánět dráždí spojení obratlů tak, že často nakonec srostou v jeden kostěný celek. Ale nevyhýbá se ani jiným kloubům, jako jsou kolena, ramena, kyčle, skloubení žeber nebo malé klouby na rukou a nohou. Zánět zasahuje také oči a vzácně i plíce nebo srdce.
- Je to nemoc stáří. Právě naopak. Nejčastěji se objevuje mezi 20. a 40. rokem života, začátek po 45. narozeninách je poměrně vzácný. Nedá se říct, že by nemoc postihovala velkou část populace. Onemocní jí asi jeden člověk z tisíce.
- Je snadno léčitelná. Jak se to vezme. Jedna pilulka potíže neodstraní, ale bojovat s touto nemocí se dá. Určitě pohybem a užíváním léků proti zánětu a bolesti, ale teď je k dispozici ještě další účinná zbraň. Tou je biologická léčba, která může chorobu výrazně zpomalit, nebo dokonce zastavit.
- Je těžké zjistit, jestli se jedná o Bechtěrevovu nemoc, nebo ne. Ba ne, to je další mýtus. Ve skutečnosti není stanovení diagnózy pro zkušeného revmatologa problém, protože přesně ví, na jaké příznaky se zaměřit. Sporných případů není mnoho.
- Nic jiného než silné léky nepomůže. Další chyba. Základními léčebnými přístupy jsou kromě slabší nebo silnější léčby medikamenty i cvičení a aplikace tepla nebo chladu.
- S „bechtěrevem“ se nesmí sportovat. Právě naopak! Ztuhlost zad a bolest kloubů omezuje výběr aktivit, které mohou pacienti spokojeně a bez bolesti vykonávat, ale pravidelný pohyb je významnou součástí léčby.
- Léčba je tak drahá, že není běžně dostupná. I tato domněnka je mylná. Léčebné postupy jsou sestavovány tak, aby se u všech případů nezačínalo tou nejdražší variantou, jestliže jsou k dispozici i levnější a stejně účinné možnosti. Někteří nemocní však na počáteční léčbu nereagují nebo mají nepřijatelné nežádoucí účinky. Těm jsou pak určeny další, i dražší možnosti. Účelem těchto postupů není bránit někomu v léčbě, ale zachovávat rozumný přístup k revmatologickým léčivům.
- Bechtěrevova nemoc znamená invalidní vozík. Toto sdělení by se možná dobře vyjímalo jako titulek novinového článku, ale v naprosté většině případů není pravdivé. Léčba je dost úspěšná a pomáhá nemocným žít prakticky normální život.
- Biologická léčba je nebezpečná. Co na to říct? Každá léčba má nežádoucí účinky, ale bezpečnostní profil biologik je velice příznivý. Nežádoucí účinky jsou vzácné, jedná se obvykle o infekce. U některých nemocných byl zaznamenán i rozvoj nádorů. Je však těžké prokázat, jestli souvisejí, nebo nesouvisejí s léčbou. Výskyt onkologických onemocnění je u pacientů s Bechtěrevovou nemocí srovnatelný s běžnou populací.
(pez)
Zdroj:
www.drugs.com