Novinky

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.

Východní medicína a některé sem patřící techniky a postupy se formovaly více než 3 000 let. Podle jejích tradic se různým vnitřním orgánům přisuzují i „jiné“ než západní vědou uznávané a prokázané funkce.  

1. Akupunktura

Je to technika, kdy se používají velmi tenké sterilní jehly, které se mělce zapichují do kůže podle „energetických“ drah jednotlivých orgánů. Není to nijak nepohodlná metoda. Vychází z několik tisíc let starého zdokonalování a mapování nervových cest, které podle čínské medicíny spojují povrch těla s vnitřními orgány. „Napichováním“ určitých oblastí na povrchu těla je tak možné ovlivnit bolest a činnost vnitřních orgánů.

2. Moxibustion

Jde o starou čínskou metodu používající pálení suchých listů pelyňku, stočených a smotaných do kuželů. Ty se následně přikládají na nebo nad akupunkturní body těla. Tlumí bolest a prohřívají tělo. Analgetický účinek má olej z listů, který se při pálení uvolňuje a proniká kůží. Čínská medicína používá v 75 % byliny v původním stavu. Minimálně zpracované se aplikují jak interně, tak externě.

3. Qigong

Patří sem různá tělesná cvičení, která regulují metabolické procesy v těle. Jedná se o specifické držení těla, dýchání, meditaci a vizualizaci. Nejznámějším příkladem je taiči – cvičení ovlivňující chronickou bolest nejen u Bechtěrevovy choroby, ale například i bolesti bederní páteře. V publikovaných studiích došlo díky těmto cvičením ke zlepšení pohyblivosti a k úbytku bolestivých stavů. Je však nutné tyto první výsledky podpořit ještě rozsáhlejšími studiemi.

(vav)

Zdroje:
www.spondylitis.org
www.spondylitis.org
www.medpagetoday.com

Hodnocení článku:
(2226 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
15. 9. 2014 Bechtěrevova nemoc
Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Trpíte bolestmi hlavy? Na vině může být i bechtěrev!

Zablokovaná krční páteř, úraz, špatné držení těla, ale i Bechtěrevova nemoc. Bolesti hlavy mohou mít často příčinu v problémech se zády, zejména v oblasti krku a horní části hrudníku. Důvod vašich obtíží přitom odhalí jedině lékař, návštěvu ordinace tak není v případě výrazných a dlouhodobých bolestí vhodné odkládat.
16. 8. 2019 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: