Novinky

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.

Východní medicína a některé sem patřící techniky a postupy se formovaly více než 3 000 let. Podle jejích tradic se různým vnitřním orgánům přisuzují i „jiné“ než západní vědou uznávané a prokázané funkce.  

1. Akupunktura

Je to technika, kdy se používají velmi tenké sterilní jehly, které se mělce zapichují do kůže podle „energetických“ drah jednotlivých orgánů. Není to nijak nepohodlná metoda. Vychází z několik tisíc let starého zdokonalování a mapování nervových cest, které podle čínské medicíny spojují povrch těla s vnitřními orgány. „Napichováním“ určitých oblastí na povrchu těla je tak možné ovlivnit bolest a činnost vnitřních orgánů.

2. Moxibustion

Jde o starou čínskou metodu používající pálení suchých listů pelyňku, stočených a smotaných do kuželů. Ty se následně přikládají na nebo nad akupunkturní body těla. Tlumí bolest a prohřívají tělo. Analgetický účinek má olej z listů, který se při pálení uvolňuje a proniká kůží. Čínská medicína používá v 75 % byliny v původním stavu. Minimálně zpracované se aplikují jak interně, tak externě.

3. Qigong

Patří sem různá tělesná cvičení, která regulují metabolické procesy v těle. Jedná se o specifické držení těla, dýchání, meditaci a vizualizaci. Nejznámějším příkladem je taiči – cvičení ovlivňující chronickou bolest nejen u Bechtěrevovy choroby, ale například i bolesti bederní páteře. V publikovaných studiích došlo díky těmto cvičením ke zlepšení pohyblivosti a k úbytku bolestivých stavů. Je však nutné tyto první výsledky podpořit ještě rozsáhlejšími studiemi.

(vav)

Zdroje:
www.spondylitis.org
www.spondylitis.org
www.medpagetoday.com

Hodnocení článku:
(1903 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: