Novinky

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.

Východní medicína a některé sem patřící techniky a postupy se formovaly více než 3 000 let. Podle jejích tradic se různým vnitřním orgánům přisuzují i „jiné“ než západní vědou uznávané a prokázané funkce.  

1. Akupunktura

Je to technika, kdy se používají velmi tenké sterilní jehly, které se mělce zapichují do kůže podle „energetických“ drah jednotlivých orgánů. Není to nijak nepohodlná metoda. Vychází z několik tisíc let starého zdokonalování a mapování nervových cest, které podle čínské medicíny spojují povrch těla s vnitřními orgány. „Napichováním“ určitých oblastí na povrchu těla je tak možné ovlivnit bolest a činnost vnitřních orgánů.

2. Moxibustion

Jde o starou čínskou metodu používající pálení suchých listů pelyňku, stočených a smotaných do kuželů. Ty se následně přikládají na nebo nad akupunkturní body těla. Tlumí bolest a prohřívají tělo. Analgetický účinek má olej z listů, který se při pálení uvolňuje a proniká kůží. Čínská medicína používá v 75 % byliny v původním stavu. Minimálně zpracované se aplikují jak interně, tak externě.

3. Qigong

Patří sem různá tělesná cvičení, která regulují metabolické procesy v těle. Jedná se o specifické držení těla, dýchání, meditaci a vizualizaci. Nejznámějším příkladem je taiči – cvičení ovlivňující chronickou bolest nejen u Bechtěrevovy choroby, ale například i bolesti bederní páteře. V publikovaných studiích došlo díky těmto cvičením ke zlepšení pohyblivosti a k úbytku bolestivých stavů. Je však nutné tyto první výsledky podpořit ještě rozsáhlejšími studiemi.

(vav)

Zdroje:
www.spondylitis.org
www.spondylitis.org
www.medpagetoday.com

Hodnocení článku:
(2230 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

V předchozím článku jsme vás seznámili s příběhem Vlaďky – odvážné a aktivní ženy, která sama trpí Bechtěrevovou chorobou. A její elán bychom jí všichni mohli rozhodně závidět.
16. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!
10. 8. 2018 Bechtěrevova nemoc
Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Skladba jídelníčku může u lidí s Bechtěrevovou chorobou významně ovlivnit, jak se v průběhu dne budou cítit. Rad ohledně správného stravování a dodržování zdravého životního stylu je nepřeberné množství. Vybíráme ty zásadní, které opravdu fungují.
8. 4. 2023 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: