Položit dotaz do poradny
Vážený pane, zevní léčba lupénky je dostatečně účinná až v 70% případů ! Doporučuje se léčba kombinovaná, tj. nejen Vámi jmenované kortikoidy, ale kombinace s analogy D vitamínu, cignolinem, dehty. Tím se zvyšuje účinnost léčby. Světloléčba je velmi účinnou metodou. Provádějí ji i někteří ambulantní dermatologové, případně stacionáře či kožní oddělení nemocnic, a to i ambulantně. V případech , kdy správně zvolená a pravidelně používaná zevní léčba (a za předpokladu vyloučení či alespoň snížení tzv. provokačních faktorů- jinak je veškerý efekt léčby vniveč), je indikována léčba celková - tedy methotrexat, acitretin či cyklosporin A. Což jsou účinné léky. Pokud pacient s těžkou psoriázou tyto léky nesnáší, jsou málo účinné nebo je ze zdravotních důvodů nemůže (má vysoký krevní tlak, jaterní choroby či metabolické choroby atp.) , pak je indikována biologická léčba. Patří tedy k celkové léčbě 2. linie , a to na celém světě. Dle Vašeho líčení zdaleka ještě nebyl vyčerpány metody zevní léčby, světloléčby a standardní celkové léčby, což je škoda. Lázaňskou léčbu může dermatolog či praktický lékař navrhnout každoročně, resp 1x ročně, pokud splňuje indikační kriteria- tj. je tak rozsáhlá, intensivní či jinak těžká, že je alternativou hospitalisace. Obecně se můžete jít poradit (tj nechat vyšetřit a konkrétně posoudit) ke specializovanému lékaři na psoriázu budˇ v ambuantní složce nebo na kožním oddělení krajské či fakultní nemocnice, kde existují specializované poradny či centra pro psoriázu (jejich seznam je znám -Váš dermatolog je musí znát nebo se můžete informovat na úřadovně Vaší zdravotní pojišťovny). Také by bylo vhodné revmatologické vyšetření ke zmapování situace, protože i tento výsledek ovlivňuej volbu případné celkové léčby. Vhodné informace pro pacienty můžete nalézt např. v brožuře N. Benáková: Psoriáza v otázkách a odpovědích. Nakl. Triton.
Pokud převažují kloubní obtíže nad kožními a Vy byste ráda intensivnější léčbu než navrhuje jeho ošetřující revmatolog , doporučuji celou situaci zkonsultovat (konkrétně, tj. s vyšetřením lékařem RTG a krevními odběry) u jiného revmatologa. Je to regulérné postup získání názoru, tzv. druhého odborníka. Jako dermatolog (ne revmatolog) mohu pouze obecně sdělit, že počáteční fáze psoriatické artropatie (bez velké aktivity choroby) se léčí nesteroidní antiflogistiky, tj. léky tlumícími zánět a bolest a pokud je aktivita choroby vysoká, pak léky typu sulfasalazinu, methotrexátu atp. Jelikož tyto nejsou prosté nežádoucích účinků, navíc se jedná o mladého chapce, jejich nasazení se pečlivě zvažuje vzhledem k bezpečnosti. Výběr vhodného lázeňského místa pro léčbu pohybového aparátu je opět volbou revmatologa. Tam, kde je potřeba současně léčit kožní i kloubní potíže, navrhujeme lázně Ostrožská Nová Ves u Uherského Hradiště.
Vážená paní, především je třeba se ujstit, že diagnóza je správná. Tj. nechat se vyšetřit u jiného lékaře jako konsultace nebo provést histologické vyšetření. V místech vlhké zapářky bývá psoriáza provokovaná nejen třením, ale i bakteriemi a kvasinkami tj. je vhodné toto léčit, případně mikroby identifikovat prostřednictvím stěru na bakteriologii a mykologii. Prevence do jisté míry možná je- vyhledávání a léčba všech infekcí (dýchací, močové gynekologické, zubní atp.), zábrana zraňování, tření, zvládání stresu, zdravotní životní styl, resp. obecně vyhýbání se tzv. provokačním faktorům - bližší kromě informací na této internetové stránce naleznete např. v brožuře pro pacienty. Prevencí zhoršování je samozřejmě též správně zvolená a pravidelně prováděná léčba a péče o kůži.
Vážená paní, Vašemu dotazu dost dobře nerozumím. Zda mohla slintavka v raném dětství ovlivnit vznik psoriázy ? Obecným provokačním faktorem u psoriázy jsou mimo jiné i infekční choroby. Tedy jakékoliv infekční onemocnění může u jedince s dědičným sklonem k psoriáze chorobu vyvolat. Ale jinak slintavka nepředstavuje nějaké speciální riziko pro vznik psoriázy.
Vážená paní či slečno, dostala jste se do poradny nikoliv pro kožní nemoci ale pro revmatické tzn kloubní komplikace lupénky. Ty nepopisujete. Zkuste se obrátit na kožní kliniku VFN Pha 2, kde funguje speciální poradna pro psoriatiky. Pokud by byla Vaše choroba ohodnocena jako rozsáhlá a závažná, bude Vám navržen celkový léčebný program. Telefon na centrálu je 224961111 a řeknete, že byste chtěla poradnu pro psoriazu na kožní klinice - funguje myslím v pondělí. S pozdravem
Další odpověď:
Vážená slečno/paní, centra pro biologickou léčbu psoriázy jsou celkem v 15 nemocnicích různých krajů. Napište nám název Vaší obce/města a nejbližší okresní město a my vám sdělíme nejbližší centrum. Jinak tato centra slouží pro léčbu biologickou, tedy pro pacienty, kde standarní celková léčba nebyla účinná, pacient ji nesnášel či má zdravotní kontraindikace (tedy důvody, pro které standarní celkové léky nemůže užívat). Dle Vašeho líčení jste neměla ani fototerapii, ani standardní celkové léky (cyklosporin A, methotrexát či acitretin), tedy "vyšší " stupeň léčby, ke kterému se přistupuje, pokud správně zvolená a pečlivě prováděna zevní léčba má malý efekt. Čili do centra byste se sice mohla přijet poradit, ale (patrně) nesplňujete kritéria pro biologickou léčbu. Optimální tedy bude buď s Vaším dermatologem nebo i s jiným probrat možnosti Vaší léčby - všichni obvodní dermatologové základní informace o centrech a možnostech léčby mají.