Novinky - psoriáza

Osm možností, jak řešit lupénku u dětí

Osm možností, jak řešit lupénku u dětí

Lupénka představuje pro děti nesmírnou psychickou zátěž. Je proto zapotřebí její projevy co nejdříve a efektivně řešit. Nabízíme přehled toho, co vám lékaři při psoriáze u vašeho potomka mohou nabídnout.

První projevy lupénky obvykle nastupují po 16. roce života, ale nejsou výjimkou ani u lidí mladšího věku. V 10 % případů se příznaky objeví už před 10. rokem, ve 2 % případů dokonce i před 2. rokem věku. Odborníci většinou přicházejí s následujícími návrhy a řešeními.

1. Hydratační a zvláčňující přípravky

Ložiska lupénky je zapotřebí důsledně promazávat. Vhodné jsou nedráždivé neparfémované výrobky. Lze použít oleje do koupele, krémy i masti. Pokud jsou přítomny šupiny, jsou účinné přípravky s ureou, případně i s kyselinou salicylovou (tu lze ale užít až ve vyšším věku a pouze na omezené plochy, protože ve větším množství může mít toxické účinky). U některých dětí může důsledné promazávání ložisek ke zvládnutí psoriázy zcela stačit.

2. Kortikoidní masti, dehet a ditranol

Tyto možnosti se k léčbě lupénky u dětí volí velice často. Obvykle se doporučují kortikoidy spíše slabé až střední síly. V případě nutnosti jsou krátkodobě a na malé plochy používány i silné přípravky. Pokud se lupénka objeví též na obličeji, aplikují se jen slabé kortikoidy. Preparáty z kamenouhelného dehtu jsou bezpečné a účinné, ale nesou s sebou některé nepříjemné důsledky (zápach, barvení prádla, reakce po oslunění). Proto se pro domácí použití preferují jejich odbarvené varianty. Ditranol je lety prověřený přípravek k léčbě lupénky. Způsobuje zpomalení buněčné obměny kůže. Lze jej sice použít i ambulantně, ale častěji se užívá za hospitalizace.

3. UV záření

Léčba pomocí UV záření je bezpochyby účinným řešením psoriázy. U dospělých lze dopady posílit ještě podáním tzv. psoralenu, který usnadňuje prostup UV paprsku pokožkou. To se ale z důvodu rizika rakoviny kůže u dětí nedoporučuje.

4. Deriváty vitamínu A

Jedná se o velmi efektivní prostředky, které jsou ale zatíženy nežádoucími účinky (např. efekt na růst kostí). Ty dovolují jen jejich krátkodobé užívání. Berou se při postižení více než 10 % tělesného povrchu.

5. Cyklosporin A a methotrexát

Jde o léčiva používaná převážně k řešení těžkých forem lupénky. Nepoužívají se dlouhodobě. Deriváty cyklosporinu, pimecrolimus a tacrolimus, lze úspěšně aplikovat k léčbě psoriázy v obličeji (hlavně kolem očí) a v záhybech.

6. Cílená léčba

Terapie biologiky pomáhá při vážných formách lupénky. Pro děti je ale v současné době schválen pouze etanercept.

7. Laser

Na úporná ložiska psoriázy lze použít i tzv. excimerový laser. Vlastní jej bohužel pouze několik pracovišť, proto je dostupnost této metody relativně malá.

8. Antibiotika při infekcích

Streptokokové infekce mohou spouštět a zhoršovat projevy lupénky. Proto je zapotřebí vše řádně přeléčit.

V léčbě lupénky nebyl spolehlivě prokázán efekt žádné diety ani alternativní léčby na projevy či průběh onemocnění. Není proto vhodné je u dětí zkoušet.

(ivh)

Zdroje:
- PSORIASIS ASSOCIATION. Children and Psoriasis. Dostupné z: www.psoriasis-association.org.uk
- NATIONAL PSORIASIS FOUNDATION. Psoriasis Treatments for Kids. Dostupné z: www.psoriasis.org
- NEVORALOVÁ, Zuzana. Lupénka v dětském věku. Dostupné z: www.pediatriepropraxi.cz

Hodnocení článku:
(2518 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Spánek pomůže vyčistit kůži od lupénky

Spánek pomůže vyčistit kůži od lupénky

Spánek. Mozkem navozený stav, kdy se organismus může zregenerovat a zrestituovat síly. Je stále předmětem zkoumání ve spánkových laboratořích, existují i léky, které ho mají při poruchách navodit. Jakou roli hraje spánek v životě psoriatiků?
31. 7. 2014 Psoriáza
Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30 % lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby?
3. 8. 2012 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
Inzerce: