Novinky - psoriáza

Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné.

Od Mrtvého moře…

Lupénka neboli latinsky psoriasis je časté, neinfekční, zánětlivé autoimunitní onemocnění, které většinou probíhá chronicky. Trpí jí přibližně 2–3 procenta populace a zhruba u stejného počtu dalších pacientů probíhá bez projevů. I díky tomuto vysokému výskytu je řazena mezi civilizační choroby, navíc se počítá i mezi choroby dědičné. Nedědí se však přímo onemocnění, ale pouze predispozice.

… do Austrálie k převratnému objevu

Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů. Doporučovány byly také pobyty například u Mrtvého moře, protože tamní klima s vysokým obsahem soli ve vzduchu i vodě působí na postiženou pokožku blahodárně. Nově je při léčbě lupénky využívána také biologická léčba, která je ale vyhrazena pro těžší případy.

Novou metodou léčby je používání speciální masti. Její účinek na lupénku náhodou objevil australský kožní lékař Michael Tirant. Ten jedné ze svých pacientek léčil ekzém pomocí masti obsahující přírodní esenciální oleje, herbicidy, oxid zinečnatý, rostlinné oleje a bazické gely.

Tato mast na její kožní potíže nezabírala. Zato se však osvědčila u jejího otce lupénkáře. Michael Tirant byl tímto zjištěním velmi překvapen a muži dal masti daleko více. Výsledek byl ohromující. Muž se totiž nemoci, která byla do té doby považována za nevyléčitelnou, opravdu zbavil!

Potvrzení i v ČR

Objevu se ihned chytili čeští lékaři, kteří převratnou mast testovali na 35 dětech. Všechny kromě jedné malé pacientky trpěly chronickou formou lupénky a při pravidelném každodenním používání masti u nich bylo první zlepšení patrné už po dvou týdnech léčby. Většině dětí se pak nemoc významně zlepšila do šesti až osmi týdnů.
Polovina dětí se lupénky zbavila ze tří čtvrtin, u šesti dětí dokonce došlo k úplnému vyléčení.

Vyléčení za dva tisíce

Tato léčba je navíc k nemocným velmi šetrná – nemusejí se při ní užívat žádné kortikoidy, látky se spoustou vedlejších účinků. Léčba samotná pak není nikterak náročná, měsíc terapie stojí kolem dvou tisíc korun. Lupénkáři se tedy mohou radovat, nová účinná léčba je na světě.

(kam)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3157 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Spojitost nástupu zhoubného bujení a psoriázy zkoumají odborníci už dlouho. Nové poznatky naznačují, že jistý vztah mezi těmito onemocněními zřejmě existuje – ovšem jen v některých případech.
31. 5. 2017 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Inzerce: