Novinky - psoriáza

Osm možností, jak řešit lupénku u dětí

Osm možností, jak řešit lupénku u dětí

Lupénka představuje pro děti nesmírnou psychickou zátěž. Je proto zapotřebí její projevy co nejdříve a efektivně řešit. Nabízíme přehled toho, co vám lékaři při psoriáze u vašeho potomka mohou nabídnout.

První projevy lupénky obvykle nastupují po 16. roce života, ale nejsou výjimkou ani u lidí mladšího věku. V 10 % případů se příznaky objeví už před 10. rokem, ve 2 % případů dokonce i před 2. rokem věku. Odborníci většinou přicházejí s následujícími návrhy a řešeními.

1. Hydratační a zvláčňující přípravky

Ložiska lupénky je zapotřebí důsledně promazávat. Vhodné jsou nedráždivé neparfémované výrobky. Lze použít oleje do koupele, krémy i masti. Pokud jsou přítomny šupiny, jsou účinné přípravky s ureou, případně i s kyselinou salicylovou (tu lze ale užít až ve vyšším věku a pouze na omezené plochy, protože ve větším množství může mít toxické účinky). U některých dětí může důsledné promazávání ložisek ke zvládnutí psoriázy zcela stačit.

2. Kortikoidní masti, dehet a ditranol

Tyto možnosti se k léčbě lupénky u dětí volí velice často. Obvykle se doporučují kortikoidy spíše slabé až střední síly. V případě nutnosti jsou krátkodobě a na malé plochy používány i silné přípravky. Pokud se lupénka objeví též na obličeji, aplikují se jen slabé kortikoidy. Preparáty z kamenouhelného dehtu jsou bezpečné a účinné, ale nesou s sebou některé nepříjemné důsledky (zápach, barvení prádla, reakce po oslunění). Proto se pro domácí použití preferují jejich odbarvené varianty. Ditranol je lety prověřený přípravek k léčbě lupénky. Způsobuje zpomalení buněčné obměny kůže. Lze jej sice použít i ambulantně, ale častěji se užívá za hospitalizace.

3. UV záření

Léčba pomocí UV záření je bezpochyby účinným řešením psoriázy. U dospělých lze dopady posílit ještě podáním tzv. psoralenu, který usnadňuje prostup UV paprsku pokožkou. To se ale z důvodu rizika rakoviny kůže u dětí nedoporučuje.

4. Deriváty vitamínu A

Jedná se o velmi efektivní prostředky, které jsou ale zatíženy nežádoucími účinky (např. efekt na růst kostí). Ty dovolují jen jejich krátkodobé užívání. Berou se při postižení více než 10 % tělesného povrchu.

5. Cyklosporin A a methotrexát

Jde o léčiva používaná převážně k řešení těžkých forem lupénky. Nepoužívají se dlouhodobě. Deriváty cyklosporinu, pimecrolimus a tacrolimus, lze úspěšně aplikovat k léčbě psoriázy v obličeji (hlavně kolem očí) a v záhybech.

6. Cílená léčba

Terapie biologiky pomáhá při vážných formách lupénky. Pro děti je ale v současné době schválen pouze etanercept.

7. Laser

Na úporná ložiska psoriázy lze použít i tzv. excimerový laser. Vlastní jej bohužel pouze několik pracovišť, proto je dostupnost této metody relativně malá.

8. Antibiotika při infekcích

Streptokokové infekce mohou spouštět a zhoršovat projevy lupénky. Proto je zapotřebí vše řádně přeléčit.

V léčbě lupénky nebyl spolehlivě prokázán efekt žádné diety ani alternativní léčby na projevy či průběh onemocnění. Není proto vhodné je u dětí zkoušet.

(ivh)

Zdroje:
- PSORIASIS ASSOCIATION. Children and Psoriasis. Dostupné z: www.psoriasis-association.org.uk
- NATIONAL PSORIASIS FOUNDATION. Psoriasis Treatments for Kids. Dostupné z: www.psoriasis.org
- NEVORALOVÁ, Zuzana. Lupénka v dětském věku. Dostupné z: www.pediatriepropraxi.cz

Hodnocení článku:
(2516 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
9. 11. 2015 Psoriáza
Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.
22. 3. 2018 Psoriáza
Lupénka není ekzém!

Lupénka není ekzém!

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
2. 7. 2009 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Inzerce: