Novinky - psoriáza

Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.

Řada pacientů si myslí, že mají být vděční za jakoukoli léčbu, kterou jim lékař předepíše. Bojí nebo stydí se něco namítat či mít nějaké požadavky. To je ale špatně.

Zákon mluví jasně

Podle zákona o zdravotnických službách (§ 31 zák. 372/2011 Sb.) je možné pacientovi poskytnout jakékoli zdravotní služby pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem. Pacient má být obeznámen se všemi léčebnými možnostmi a s jejich přínosy i riziky. Lékař ho musí informovat tak, aby tomu i jako laik mohl porozumět a rozhodnout se, jakým způsobem chce být léčen. Lékař má právo navrhnout nejvhodnější léčebný postup. Pokud s ním pacient souhlasí, je situace jasná. Když se mu navrhovaný postup nelíbí, konec zdravotní péče se rozhodně nekoná. S kteroukoli z léčebných možností může nesouhlasit, je pouze třeba, aby podepsal tzv. negativní revers – nesouhlas. Lékař totiž také musí mít podloženo, že terapii pacientovi navrhoval, aby nemohl být obviněn z neposkytnutí zdravotní péče.

Nebojte se vyjádřit!

Bez informovaného souhlasu pacienta není možná ani změna terapie, ani její ukončení. Povinností lékaře je nabídnout jinou léčebnou možnost, ovšem pokud nemocný neodmítne jeho služby zcela – v takové situaci je opět nutné podepsat negativní revers. Může se stát, že odborník potřebuje změnit pacientovi léčbu z důvodů finančních, například při změně pravidel úhrady zdravotními pojišťovnami. To je choulostivá situace, ve které se někdy řešení uspokojivé pro všechny strany hledá obtížně. A právě v takovou chvíli je největší potřeba oboustranného respektu a také zadokumentování všech kroků.

Spolupráce uzdravuje

Nemusíte se podvolovat léčbě, která nepomáhá nebo která vám nevyhovuje. Pokud je dostupná i jiná možnost, požádejte o ni svého lékaře. Je možné, že pro vás není vhodná z důvodů medicínských, ale pokud je, nebojte se jít si za svým. Lékař vás nemůže sankcionovat za to, že si přejete být léčeni nějakým konkrétním způsobem. Ale samozřejmě se snažte o vzájemnou dohodu, protože spolupráce s odborníkem, který je na vaší straně, je vždy nejlepší a nejsnazší.

(pez)

Zdroj: http://ezcr.cz

Hodnocení článku:
(3134 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka se nevyhýbá ani slavným – svůj boj s ní rozhodně nevzdávají!

Lupénka se nevyhýbá ani slavným – svůj boj s ní rozhodně nevzdávají!

Lupénka je velice nepříjemným chronickým autoimunitním onemocněním kůže. Dokáže svému nositeli způsobit mnoho potíží včetně těch psychických. Ale ani tato nemoc vás nemusí ze společenského života vyřadit. Důkazem toho jsou celebrity, které si lupénkou nenechaly svázat ruce, a naopak se snaží ostatní motivovat.
6. 5. 2015 Psoriáza
Kůže s lupénkou vyžaduje v každém ročním období jinou péči

Kůže s lupénkou vyžaduje v každém ročním období jinou péči

S příchodem podzimu jsou sluneční paprsky stále vzácnější a pokles venkovní teploty vyžaduje další a další vrstvy oblečení. Pokud jste sužováni lupénkou, možná jste se na toto období těšili jako na možnost skrytí některých nedostatků.
12. 11. 2011 Psoriáza
Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Řada imunosupresivních léků, používaných k léčbě autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Crohnova nemoc a lupénka, ovlivňuje kromě základního onemocnění také přirozený průběh infekčních onemocnění.
20. 5. 2007 Psoriáza
Lupénka není ekzém!

Lupénka není ekzém!

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
2. 7. 2009 Psoriáza
Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
29. 10. 2009 Psoriáza
Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
1. 9. 2011 Psoriáza
Inzerce: