Novinky - psoriáza

Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.

Řada pacientů si myslí, že mají být vděční za jakoukoli léčbu, kterou jim lékař předepíše. Bojí nebo stydí se něco namítat či mít nějaké požadavky. To je ale špatně.

Zákon mluví jasně

Podle zákona o zdravotnických službách (§ 31 zák. 372/2011 Sb.) je možné pacientovi poskytnout jakékoli zdravotní služby pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem. Pacient má být obeznámen se všemi léčebnými možnostmi a s jejich přínosy i riziky. Lékař ho musí informovat tak, aby tomu i jako laik mohl porozumět a rozhodnout se, jakým způsobem chce být léčen. Lékař má právo navrhnout nejvhodnější léčebný postup. Pokud s ním pacient souhlasí, je situace jasná. Když se mu navrhovaný postup nelíbí, konec zdravotní péče se rozhodně nekoná. S kteroukoli z léčebných možností může nesouhlasit, je pouze třeba, aby podepsal tzv. negativní revers – nesouhlas. Lékař totiž také musí mít podloženo, že terapii pacientovi navrhoval, aby nemohl být obviněn z neposkytnutí zdravotní péče.

Nebojte se vyjádřit!

Bez informovaného souhlasu pacienta není možná ani změna terapie, ani její ukončení. Povinností lékaře je nabídnout jinou léčebnou možnost, ovšem pokud nemocný neodmítne jeho služby zcela – v takové situaci je opět nutné podepsat negativní revers. Může se stát, že odborník potřebuje změnit pacientovi léčbu z důvodů finančních, například při změně pravidel úhrady zdravotními pojišťovnami. To je choulostivá situace, ve které se někdy řešení uspokojivé pro všechny strany hledá obtížně. A právě v takovou chvíli je největší potřeba oboustranného respektu a také zadokumentování všech kroků.

Spolupráce uzdravuje

Nemusíte se podvolovat léčbě, která nepomáhá nebo která vám nevyhovuje. Pokud je dostupná i jiná možnost, požádejte o ni svého lékaře. Je možné, že pro vás není vhodná z důvodů medicínských, ale pokud je, nebojte se jít si za svým. Lékař vás nemůže sankcionovat za to, že si přejete být léčeni nějakým konkrétním způsobem. Ale samozřejmě se snažte o vzájemnou dohodu, protože spolupráce s odborníkem, který je na vaší straně, je vždy nejlepší a nejsnazší.

(pez)

Zdroj: http://ezcr.cz

Hodnocení článku:
(3137 hodnocení - 3,3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?
26. 2. 2018 Psoriáza
Rozcvičte diagnózu zvanou psoriatická artritida

Rozcvičte diagnózu zvanou psoriatická artritida

Toto onemocnění může vést až k bolestem, otokům a ztuhlým kloubům. Je tu však jedna ne příliš náročná věc, která vás před ztuhlostí dovede zachránit – řeč je o pravidelném každodenním cvičení.
24. 1. 2013 Psoriáza
Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Relativně nedávno bylo zahájeno první genetické testování pro psoriatickou artritidu, které vědci a lékaři hodnotí zatím poměrně pozitivně. Toto testování může pomoci identifikovat pacienty ve vysokém riziku vzniku psoriatické artritidy...
10. 1. 2010 Psoriáza
Máte lupénku? Poradíme s léčením ran

Máte lupénku? Poradíme s léčením ran

Přestože psoriáza přímo hojení ran nezpomaluje, patří stížnosti na zdlouhavé léčení různých poranění u nemocných s lupénkou mezi ty nejčastější.
15. 4. 2012 Psoriáza
Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30 % lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby?
3. 8. 2012 Psoriáza
Inzerce: