Novinky - psoriáza

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Jak mohou lupénkáři ochránit své klouby?

Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30 % lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby?

Co možná nevíte

  • Psoriatická artritida se může objevit v každém věku, nejčastěji ale napadá jedince mezi 30. a 50. rokem věku.
  • Příčina vzniku není zcela známa, určitou roli ale hraje dědičnost.
  • Psoriatická artritida se vyskytuje častěji u lidí, kteří mají v rodině onemocnění kůže nebo kloubů.

Postižení kloubů se lze bránit

  • Základem je léčba lupénky

Dodržujte léčebný plán, který vám dermatolog stanovil, jen tak udržíte nemoc pod kontrolou. Řada léků nepůsobí jen na kůži, ale ovlivňuje zánět v celém těle. Vynikajících výsledků v léčbě lupénky i psoriatické artritidy dosahuje biologická léčba.

  • Pryč s nadbytečnými kilogramy

S nadváhou se zvyšuje zátěž kloubů a chrupavka se rychleji opotřebovává. Kontrolou hmotnosti svým kloubům jedině prospějete. Pozornost věnujte i složení jídelníčku a přiměřené fyzické aktivitě.

  • Pohybem ke zdraví

Vyberte si sport, při kterém jsou klouby minimálně zatěžovány a kde nedochází k příliš velkým nárazům. Vhodné je plavání, chůze, jízda na kole, jóga nebo taiči. Naopak se vyhněte posilování s větší zátěží, běhu, tenisu či squashi. Snažte se udržet maximální rozsah pohybu kloubů. Protahování je důležité, ale nejprve se vždy několik minut zahřívejte. Posilujte také svaly obklopující klouby, silnější svalový aparát kloub lépe ochrání. Důležité ale je, aby vás sport bavil a mohli jste se mu věnovat pravidelně.

  • Chraňte se před úrazy

Úraz může vést k poškození kloubu a na tomto podkladě se pak mohou rozvíjet artrotické změny. Při jakémkoliv sportu i během každodenního života pamatujte na bezpečnost a využívejte vhodné chrániče na kolena, lokty, páteř i hlavu.

(hak)

Zdroje:
arthritis.webmd.com
arthritis.webmd.com

Hodnocení článku:
(2491 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Že není zrovna zdravé holdovat smaženým pokrmům, zejména bramborovým hranolkům, brambůrkám, tučnému masu a smaženým potravinám celkově, je všeobecně známo. Výsledky výzkumů navíc ukazují, že pokrmy upravené při vysokých teplotách, mohou zhoršit chronické záněty včetně psoriatické artritidy.
17. 10. 2010 Psoriáza
Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...
28. 3. 2010 Psoriáza
S lupénkou si poradí biologická léčba

S lupénkou si poradí biologická léčba

Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
10. 11. 2009 Psoriáza
Inzerce: