Novinky - psoriáza

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec. Mrtvé moře, je bezodtoké slané jezero...

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec.

Mrtvé, ale léčivé

Mrtvé moře neboli hebrejsky Jam ha-Melach, doslova „Moře soli“, a arabsky al-Bár al-Majit, doslova „Mrtvé moře“, je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a západním břehem Jordánu na západě a Jordánskem na východě. Leží 420 metrů pod hladinou světového oceánu, a je tak nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu a zároveň nejníže položeným slaným jezerem na světě. Na délku měří asi 75 km a široké je mezi 3 a 18 km. Úctyhodná je i jeho hloubka, která nejvíce činí 380 metrů.

Sůl, kam se podíváte

Díky velkému obsahu minerálních solí je Mrtvé moře více než osmkrát slanější než vody světového oceánu a dokonce desetkrát slanější než vody Středozemního moře. Kvůli této své nadměrné slanosti v něm téměř vůbec nežijí žádní živočichové. Přesto ale lze jeho minerálního složení využít k léčbě různých onemocnění.
Například zábaly z nánosů bahna jsou velmi dobře účinné při léčbě lupénky, kdy pomáhají zmírnit její kožní projevy. Naneštěstí se ale pravděpodobně blíží doba, kdy budou muset pacienti trpící lupénkou na cestu k tomuto jezeru zapomenout. Mrtvé moře totiž vysychá.

Smrt Mrtvého moře?

Jak ukázaly výzkumy izraelských vědců i satelitní snímky, vody v Mrtvém moři rychle ubývá. Každým rokem se totiž jeho hladina snižuje zhruba o jeden metr, a pokud by vysychání pokračovalo tímto tempem, do roku 2050 by mohlo vymizet úplně. Razantní pokles demonstruje následující skutečnost. Zatímco v 60. letech byla hladina Mrtvého moře 395 metrů pod úrovní oceánů, dnes je to už 422 metrů.

Za pokles můžou zejména okolní státy, které z něj vodu odčerpávají pro zemědělské účely. Existuje sice plán na záchranu, kdy se má do Mrtvého moře napouštět voda z moře Rudého, ale zatím nebyl blízkovýchodními vládami schválen, zejména kvůli nevoli míchat vody ze dvou zcela odlišných ekosystémů. Reálně tak hrozí, že si budou muset nemocní s lupénkou najít jinou destinaci.

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(3435 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.
18. 8. 2009 Psoriáza
Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

V případě alergie i autoimunitního onemocnění se jedná o nepřiměřenou reakci imunity na určitý podnět. V prvním případě vnější, v druhé vnitřní. Co to znamená pro jejich diagnózu a léčbu?
20. 7. 2019 Psoriáza
S lupénkou si poradí biologická léčba

S lupénkou si poradí biologická léčba

Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
10. 11. 2009 Psoriáza
Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.
21. 7. 2011 Psoriáza
Inzerce: