Novinky - psoriáza

Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Jistě už se těšíte na nadcházející sváteční období plné klidu a pohody. Pokud však trpíte lupénkou, měli byste být na pozoru. Číhá na vás hned několik nástrah, které by mohly vaše onemocnění zhoršit.

1. Mrazivý nepřítel

Ačkoliv to letos na velké mrazy nevypadá, zima obvykle s vánočním obdobím spojená je. Kůži neprospívá dlouhý pobyt v chladném a suchém klimatu, proto se mu raději vyhněte. V žádném případě nezapomeňte na pravidelné nanášení hydratačních krémů, olejů či mastí.

2. Nebezpečný stromek

Kůže psoriatika je extrémně citlivá na infekci, která může vzejít i ze sebemenšího poranění. Postižená místa si proto chraňte i při tak zdánlivě neškodných aktivitách, jako je zdobení vánočního stromku. Jeho ostré jehličky mohou pro vaši kůži představovat nemalé nebezpečí.

3. Vánoce bez stresu

Snažte se o letošních Vánocích příliš nestresovat. Přestože negativní vliv stresu na psoriázu nebyl zatím vědecky dostatečně prokázán, zkušenost praví, že lidem trpícím lupénkou psychické napětí ve vztahu k jejich onemocnění neprospívá.

4. Méně skleniček

Alkohol už k vánočnímu veselí tak nějak patří. Psoriatici by se ho ale měli raději vyvarovat. Vedle jeho nepříznivého vlivu na samotnou lupénku by jeho kombinace s některými užívanými léky mohla být riziková.

5. S jídlem opatrně

Během svátků si často dopřáváme nejrůznější druhy jídel, která nejsou během roku běžná. Někteří nemocní s lupénkou uvádí, že jejich kůže nepříznivě reaguje na určité konkrétní potraviny či koření. Přestože neexistují dietní doporučení pro psoriatiky (snad až na dodržování zdravého stravování obecně), vsaďte na sebepozorování a vyhněte se jídlům, po kterých se vaše kožní choroba v minulosti opakovaně zhoršila.

(veri)

Zdroj: www.webmd.boots.com

Hodnocení článku:
(2691 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.
3. 4. 2012 Psoriáza
Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
18. 4. 2013 Psoriáza
Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.
10. 7. 2009 Psoriáza
Pomozte svému dítěti vyrovnat se s lupénkou

Pomozte svému dítěti vyrovnat se s lupénkou

Stejně jako dospělí, tak i děti s kožním postižením potřebují většinou čas na to, aby se se svojí diagnózou vyrovnali. Záleží pak zejména na rodičích.
14. 9. 2009 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Lupénkou trpí miliony lidí po celém světě. Autoimunitní onemocnění kůže, jehož příčina není dosud známá, nevypadá ale vždy stejně. Většina lidí trpí takzvanou ložiskovou neboli plakovou lupénkou, druhou nejčastější formu představuje kapkovitá lupénka. Prozaický název této formy kožní choroby je odvozen od vzhledu vyrážky, která je po těle rozeseta jako kapky vody.
15. 5. 2020 Psoriáza
Inzerce: