Novinky - psoriáza

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?

Očkování během léčby

Biologickou léčbou navozené utlumení určitých procesů obranyschopnosti organismu je pro léčbu autoimunitních chorob, mezi které patří i revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba nebo psoriatická artritida, zcela zásadní. Na druhou stranu s sebou ale přináší zvýšené riziko infekcí, protože imunitu jednoduše řečeno připraví o část zbraní potřebných pro boj s mikroorganismy. Podobně může být pro organismus obtížné bojovat s očkovací látkou obsahující živé, byť oslabené bakterie nebo viry, ale také vytvořit dostatečné množství protilátek důležitých pro budoucí kontakt s chorobou, proti které je vakcína připravena.

Snížená účinnost 

Podle odborníků je v průběhu cílené léčby bezpečné očkování takzvanými inaktivovanými vakcínami. Není však bohužel zaručeno, že bude tvorba protilátek dostatečná, a očkování tak účinné. Proto je jistější odsunout vakcinaci do doby, kdy bude revmatické onemocnění méně aktivní a léky bude možné vysadit. Inaktivované jsou například očkovací látky proti:

  • dávivému kašli,
  • dětské přenosné obrně,
  • klíšťové encefalitidě,
  • virové hepatitidě typu A,
  • chřipce.

Živé vakcíny raději předem

V případě živých vakcín není během terapie biologiky jejich aplikace doporučována vůbec. Takové očkování je proto vhodné podstoupit ještě před jejím nasazením, pochopitelně umožňuje-li to základní onemocnění. Příkladem živých vakcín je například očkování proti:

  • spalničkám,
  • zarděnkám,
  • příušnicím,
  • tuberkulóze,
  • žluté zimnici.

(veri)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(3431 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Řada imunosupresivních léků, používaných k léčbě autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Crohnova nemoc a lupénka, ovlivňuje kromě základního onemocnění také přirozený průběh infekčních onemocnění.
20. 5. 2007 Psoriáza
Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.
31. 8. 2014 Psoriáza
Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.
18. 8. 2009 Psoriáza
Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.
11. 7. 2010 Psoriáza
Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Máte psoriázu? Pak možná dobře víte, o čem bude řeč. Postižení nehtů, které tuto nemoc provází, je někdy sotva patrné, ale může být i invalidizující. Co nejdříve se proto poraďte se svým lékařem − potíže se totiž časem zhoršují.
10. 10. 2018 Psoriáza
Inzerce: