Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku
22. 12. 2014
Jistě už se těšíte na nadcházející sváteční období plné klidu a pohody. Pokud však trpíte lupénkou, měli byste být na pozoru. Číhá na vás hned několik nástrah, které by mohly vaše onemocnění zhoršit.
1. Mrazivý nepřítel
Ačkoliv to letos na velké mrazy nevypadá, zima obvykle s vánočním obdobím spojená je. Kůži neprospívá dlouhý pobyt v chladném a suchém klimatu, proto se mu raději vyhněte. V žádném případě nezapomeňte na pravidelné nanášení hydratačních krémů, olejů či mastí.
2. Nebezpečný stromek
Kůže psoriatika je extrémně citlivá na infekci, která může vzejít i ze sebemenšího poranění. Postižená místa si proto chraňte i při tak zdánlivě neškodných aktivitách, jako je zdobení vánočního stromku. Jeho ostré jehličky mohou pro vaši kůži představovat nemalé nebezpečí.
3. Vánoce bez stresu
Snažte se o letošních Vánocích příliš nestresovat. Přestože negativní vliv stresu na psoriázu nebyl zatím vědecky dostatečně prokázán, zkušenost praví, že lidem trpícím lupénkou psychické napětí ve vztahu k jejich onemocnění neprospívá.
4. Méně skleniček
Alkohol už k vánočnímu veselí tak nějak patří. Psoriatici by se ho ale měli raději vyvarovat. Vedle jeho nepříznivého vlivu na samotnou lupénku by jeho kombinace s některými užívanými léky mohla být riziková.
5. S jídlem opatrně
Během svátků si často dopřáváme nejrůznější druhy jídel, která nejsou během roku běžná. Někteří nemocní s lupénkou uvádí, že jejich kůže nepříznivě reaguje na určité konkrétní potraviny či koření. Přestože neexistují dietní doporučení pro psoriatiky (snad až na dodržování zdravého stravování obecně), vsaďte na sebepozorování a vyhněte se jídlům, po kterých se vaše kožní choroba v minulosti opakovaně zhoršila.
Toto onemocnění může vést až k bolestem, otokům a ztuhlým kloubům. Je tu však jedna ne příliš náročná věc, která vás před ztuhlostí dovede zachránit – řeč je o pravidelném každodenním cvičení.
Každému člověku trpícímu lupénkou musí být léčba doslova sestavena na míru. V rámci hledání vhodné léčby může lékař přijít s návrhem vyzkoušet biologickou léčbu. O vhodnosti jejího výběru rozhoduje celá řada faktorů.
Lupénkou trpí miliony lidí po celém světě. Autoimunitní onemocnění kůže, jehož příčina není dosud známá, nevypadá ale vždy stejně. Většina lidí trpí takzvanou ložiskovou neboli plakovou lupénkou, druhou nejčastější formu představuje kapkovitá lupénka. Prozaický název této formy kožní choroby je odvozen od vzhledu vyrážky, která je po těle rozeseta jako kapky vody.
Lupénka je velice nepříjemným chronickým autoimunitním onemocněním kůže. Dokáže svému nositeli způsobit mnoho potíží včetně těch psychických. Ale ani tato nemoc vás nemusí ze společenského života vyřadit. Důkazem toho jsou celebrity, které si lupénkou nenechaly svázat ruce, a naopak se snaží ostatní motivovat.
Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.