Novinky - psoriáza

Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.

Zrádný estrogen v období menopauzy

Menopauzu často provází nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost a jiné. Stojí za nimi především změny v hladině pohlavních hormonů, zejména pokles estrogenů. A právě ten také může významným způsobem zhoršit řadu let trvající lupénku. Podle odborníků se lupénka v období kolem přechodu nezřídka objevuje dokonce úplně poprvé, a to typicky mezi 51 a 60 lety. Rozhodně se ale nedá říct, že by menopauza psoriázu přímo způsobovala, spíše se jedná jen o jakýsi spouštěč rozvoje dříve skrytého onemocnění, kterým může být stejně tak i stres nebo infekce, a to v kterémkoliv jiném věku.

U poloviny těhotných se psoriáza zmírní

Také v období puberty a těhotenství dochází k výrazným hormonálním výkyvům. Zatímco pro pubertu je typické zhoršení nebo první výsev lupénkových lézí, v těhotenství se nemoc obvykle uklidňuje. Provedená americká studie dokonce potvrdila viditelné zlepšení projevů psoriázy u 55 % těhotných žen trpících lupénkou.

Řešení? Pouze teoretické a vědecky neověřené

Nabízí se otázka, zda by mohlo umělé podávání estrogenů mírnit aktivitu onemocnění, když se tomu tak obvykle děje při zvýšení hladin pohlavních hormonů v těhotenství a pokles estrogenů po přechodu lupénku naopak zhošuje. Odborníci však před tímto typem terapie v případě psoriázy varují – tato léčebná metoda není vědecky potvrzena a podávání jakýchkoliv hormonů s sebou vždy přináší i nezanedbatelná zdravotní rizika.

(veri)

Zdroj:
www.livestrong.com
www.ehow.com

Hodnocení článku:
(2818 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.
2. 9. 2012 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?
19. 10. 2014 Psoriáza
Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Až polovina pacientů s lupénkou trpí psoriatickou artritidou. Zánětlivé onemocnění napadá klouby, které pak nejen silně bolí, ale jsou nenávratně poškozeny. Co dělat, aby vydržely déle?
17. 11. 2014 Psoriáza
Inzerce: