Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
1. Léčivé slunce
Sluneční paprsky představují jakousi formu terapie a bývají tou hlavní příčinou, proč v létě obvykle dochází k ústupu projevů psoriázy. Každodenní opalování je pro tyto pacienty vhodné, pouze však pokud trvá několik málo minut. V případě, že plánujete delší pobyt na slunci, nezapomeňte použít krém s ochranným faktorem. Ten by měl být určený pro citlivou pokožku, aby postižená místa nedráždil.
2. Ozdravná koupel
Slaná mořská voda napomáhá k olupování suchých šupinek a kůže se tak stává přístupnější ultrafialovému záření, jehož působení je pro psoriatiky prospěšné. Pobyt u moře je proto pro takto nemocné ideální dovolenou, zvláště pokud zvolí lokalitu u Rudého nebo Černého moře, která se chlubí vysokým obsahem minerálních solí. Po ozdravné koupeli je důležité nezapomenout na promazání kůže hydratačním krémem.
3. Prospěšná klimatizace
Pocení kůži postižené psoriázou příliš neprospívá. Při výběru hotelu či cestovního prostředku proto vsaďte na vybavení s klimatizací. Před nežádoucím vysušením, ke kterému může proudící vzduch přispívat, se chraňte aplikací vhodných preparátů.
4. Vhodný oděv
Pokud vám není příjemné vystavovat postiženou kůži pohledům okolí, noste dlouhé kalhoty a košili s rukávy. Zvolte ale vzdušné a bavlněné či lněné materiály.
5. Žádný stres
Na dovolené se pokuste uvolnit a předejít zbytečnému napětí, které může projevy lupénky zhoršovat. Někteří lidé se cítí lépe v přímořských lokalitách, kde se častěji setkají s podobně nemocnými, a nemají tak potíže svléknout se do plavek. Takovým místem jsou například letoviska u Černého moře.
Léto za dveřmi, noviny a časopisy plné varování o škodlivosti slunečních paprsků a naše poličky s kosmetikou se rozšiřují o krémy na opalování, nejlépe s vysokým UV faktorem.
Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
Lupénka je velmi nepříjemná choroba. Existuje však soubor obecných doporučení, která mohou takto postiženým lidem pomoci snížit nepohodlí a naopak maximalizovat účinnost léčby.
Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
Některým pacientům s psoriázou přináší podzim a zima, kromě zkracujících se dnů a příslibu sněhu, i zhoršení stavu pleti. Není nutné propadat zoufalství. Přinášíme odpovědi na 5 nejčastějších otázek týkajících se péče o pleť s lupénkou v zimě včetně tipů, jak o pokožku v nadcházejících chladných měsících nejlépe pečovat.