Novinky - psoriáza

Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.

Zrádný estrogen v období menopauzy

Menopauzu často provází nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost a jiné. Stojí za nimi především změny v hladině pohlavních hormonů, zejména pokles estrogenů. A právě ten také může významným způsobem zhoršit řadu let trvající lupénku. Podle odborníků se lupénka v období kolem přechodu nezřídka objevuje dokonce úplně poprvé, a to typicky mezi 51 a 60 lety. Rozhodně se ale nedá říct, že by menopauza psoriázu přímo způsobovala, spíše se jedná jen o jakýsi spouštěč rozvoje dříve skrytého onemocnění, kterým může být stejně tak i stres nebo infekce, a to v kterémkoliv jiném věku.

U poloviny těhotných se psoriáza zmírní

Také v období puberty a těhotenství dochází k výrazným hormonálním výkyvům. Zatímco pro pubertu je typické zhoršení nebo první výsev lupénkových lézí, v těhotenství se nemoc obvykle uklidňuje. Provedená americká studie dokonce potvrdila viditelné zlepšení projevů psoriázy u 55 % těhotných žen trpících lupénkou.

Řešení? Pouze teoretické a vědecky neověřené

Nabízí se otázka, zda by mohlo umělé podávání estrogenů mírnit aktivitu onemocnění, když se tomu tak obvykle děje při zvýšení hladin pohlavních hormonů v těhotenství a pokles estrogenů po přechodu lupénku naopak zhošuje. Odborníci však před tímto typem terapie v případě psoriázy varují – tato léčebná metoda není vědecky potvrzena a podávání jakýchkoliv hormonů s sebou vždy přináší i nezanedbatelná zdravotní rizika.

(veri)

Zdroj:
www.livestrong.com
www.ehow.com

Hodnocení článku:
(2815 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.
16. 6. 2014 Psoriáza
Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky

Psoriáza bývá těžko léčitelným problémem. Ať už postihne jakoukoli část těla, je pro dotyčného člověka utrpením. Existuje několik typů lupénky. Rozeznat je od sebe lze podle charakteristických projevů.
5. 10. 2016 Psoriáza
Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Lupénkou trpí miliony lidí po celém světě. Autoimunitní onemocnění kůže, jehož příčina není dosud známá, nevypadá ale vždy stejně. Většina lidí trpí takzvanou ložiskovou neboli plakovou lupénkou, druhou nejčastější formu představuje kapkovitá lupénka. Prozaický název této formy kožní choroby je odvozen od vzhledu vyrážky, která je po těle rozeseta jako kapky vody.
15. 5. 2020 Psoriáza
Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
29. 10. 2009 Psoriáza
Inzerce: