Novinky - psoriáza

Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Ačkoli jsou si tyto dvě nemoci některými projevy velmi podobné, řadou příznaků se také liší. Pro lékaře by tak neměl být problém odlišit lupénku od ekzému. A to i bez složitého testování.

Ložiska lupénky jsou typicky červená až hnědočervená se šupinkami na povrchu. Ekzematické léze v chronickém stadiu mohou vypadat podobně, mohou se však projevit také jako vlhká místa bez šupin. Obě nemoci postihují ruce, chodidla, šíjovou oblast a vlasatou část hlavy. Pokud jsou u pacienta pouze tyto problematické oblasti, může mít i lékař problémy obě onemocnění od sebe odlišit.

Rozdíly existují

Existuje ale několik indikátorů, které lze pro stanovení diagnózy použít. Lupénka se obvykle projeví na loktech a kolenech. Ekzém oproti tomu nalezneme typicky v loketní a podkolenní jamce nebo také na kotnících, kde se lupénka projevuje výjimečně.

Ukažte ruce!

Ruce a chodidla jsou pro odlišení obou onemocnění nejproblematičtějšími místy. Dokonce ani odběr vzorku tkáně, tzv. biopsie, vyrážky z těchto dvou lokalizací nemusí nutně přinést jasné výsledky. Ke stanovení diagnózy může pomoci bližší pohled na nehty pacienta. U lupénky se mohou vyskytnout příznačné změny na nehtech, jako je dolíčkování a jejich větší třepení. Změny na nehtech můžeme nalézt také u ekzému či houbové infekce nehtů, ale dolíčkování najdeme pouze u lupénky. Více o projevech lupénky na nehtech naleznete na http://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-psoriaza/sledujte-sve-nehty-vyplati-se-vam-to-195. Naštěstí projevy na rukách i chodidlech se u obou onemocnění léčí stejně, a to místním užitím kortikoidů. Proto vzhledem k terapii až tolik nezáleží na správnosti diagnózy.

Univerzální i speciální léčba

Přestože existují léky, které lze použít k léčbě obou onemocnění, mnoho dalších je určených pouze a jen pro léčbu buď lupénky, nebo ekzému. Proto je vždy důležité navštívit svého lékaře, který určí správnou diagnózu. Jen tak lze nemocnému skutečně pomoci. (tek)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2755 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
9. 11. 2015 Psoriáza
Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Když vás začne trápit bolest na patě, může to být způsobeno plantární fasciitidou. Nejčastěji vzniká u obézních žen středního věku či u osob, které vykonávají svou práci vestoje. V jejím ohrožení jsou ale i lidé trpící psoriatickou artritidou.
15. 11. 2018 Psoriáza
Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Máte pocit, že jste u svého dítěte našli známky lupénky? Obraťte se co nejdříve na dětského nebo přímo kožního lékaře. Odkládání vyšetření a domácí samoléčba mohou představovat zbytečné oddalování účinné léčby.
4. 1. 2019 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
18. 3. 2014 Psoriáza
Inzerce: