Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem
15. 5. 2020Lupénkou trpí miliony lidí po celém světě. Autoimunitní onemocnění kůže, jehož příčina není dosud známá, nevypadá ale vždy stejně. Většina lidí trpí takzvanou ložiskovou neboli plakovou lupénkou, druhou nejčastější formu představuje kapkovitá lupénka. Prozaický název této formy kožní choroby je odvozen od vzhledu vyrážky, která je po těle rozeseta jako kapky vody.
Není lupénka jako lupénka
Kapkovitá lupénka představuje druhou nejběžnější formu tohoto chronického kožního onemocnění. Tou nejčastější je ložisková neboli plaková lupénka, která se podle odhadů vyskytuje u 80–90 % lidí trpících lupénkou. Kapkovitá lupénka postihuje přibližně 8 % lidí, přičemž tato forma typicky vzniká v období dětství nebo dospívání. Projevuje se výsevem kožní vyrážky v podobě zarudlých a vyvýšených pupenů, které jsou velikostí a tvarem podobné kapkám vody.
Tyto pupeny se odborně nazývají papuly a typicky se objevují na končetinách a trupu. Postižení kštice, obličeje a uší je naproti tomu u této formy méně obvyklé. K postižení dlaní, plosek nohou a nehtů při kapkovité lupénce nedochází.
Spouštěčem může být angína
I když příčina vzniku kapkovité lupénky není úplně objasněna, spouštěčem onemocnění mohou být infekční záněty. U kapkovité lupénky byl konkrétně pozorován typický rozvoj po streptokokové hnisavé angíně. Zjednodušeně se dá říct, že bílé krvinky si u některých jedinců spletou povrch bakterie s vlastními buňkami, které začnou napadat. To ale neznamená, že každý, kdo prodělá angínu, je v riziku rozvoje lupénky. K tomu je zapotřebí souhra dalších faktorů, mezi které patří i vliv dědičnosti. Spouštěčem onemocnění kromě angíny mohou být i další infekce horních cest dýchacích, stres či užívání některých léků.
Průběh bývá příznivý
Kapkovitá lupénka má obecně příznivější průběh v porovnání s ostatními formami lupénky. U velké části nemocných dojde k samovolné úpravě vyrážky během několika týdnů až měsíců. Poté nastává dlouhodobé klidové období bez rozsevu vyrážky, které může trvat několik desítek let, nebo dokonce celý život. U některých jedinců ale může přejít kapkovitá lupénka v chronickou ložiskovou formu.
Léčba kapkovité lupénky se v zásadě neliší od standardní léčby této nemoci. Podle závažnosti onemocnění, která se stanovuje rozsahem postižené kůže a dalšími faktory, se nasazuje lokální či celková léčba. Při nejzávažnějších formách onemocnění se nasazuje cílená protizánětlivá léčba.
(holi)
Zdroje:
1. https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/types/guttate
2. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/guttate-psoriasis#1