Novinky

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Zimní aktivity obecně patří k těm nejnebezpečnějším. Důležité je proto kvalitní vybavení a ochranné pomůcky. Jak se co nejlépe připravit?

Během posledních desetiletí mluví odborníci často o tom, že fyzická nečinnost vede k mnoha chronickým onemocněním, která často souvisejí s nadváhou až obezitou. Na druhou stranu vzniká následkem sportování spousta zranění. Pokud vás trápí nějaké revmatické onemocnění, hledejte kompromis. Při výběru sportu vždy mějte na paměti svůj věk, zdravotní stav i případná rizika. Důležité je zvážit také náklady na vybavení, včetně ochranných pomůcek.

Od hokeje po horskou turistiku

Každému zájemci o zimní sporty se nabízí celá řada možností. Může si vybírat ze široké škály individuálních nebo kolektivních (týmových) aktivit, ke kterým patří například:

  • hokej,
  • lyžování,
  • běžkování,
  • bruslení,
  • snowboarding,
  • zimní pěší turistika.

Na vybavení nešetřete 

Při výběru sportovního vybavení je rozumné kupovat zboží vyšší kvality. Levnější výrobky nemusí být odolné a mohly by selhat v situacích, kdy na nich závisí zdraví či život uživatele. Vše by mělo správně sedět, zajišťovat patřičné pohodlí a hlavně bezpečnost. Nejlepší je poradit se s odborníkem nebo můžete vsadit na zkušené prodejce v obchodě. Ujistěte se, že vybavení kupujete od renomovaných výrobců.

Utajený problém 

Většina jedinců, kteří se objednají ke konzultaci na klinikách sportovního lékařství, jsou mladí a zdraví sportovci s poraněními souvisejícími s provozováním konkrétního sportu. Mohou však trpět nemocemi, o kterých doposud nevěděli. Některé revmatické choroby totiž začínají nenápadně a dokážou napodobovat zranění související se sportem. Například bolest a ztuhlost v dolní části zad může u mladých mužů patřit k prvním příznakům ankylozující spondylitidy (Bechtěrevovy nemoci). Vzhledem k tomu, že revmatická onemocnění často postihují pohybové ústrojí, mohou se „tvářit“ jako úrazové stavy. Proto je při jakýchkoliv dlouhotrvajících potížích namístě navštívit odborníka.

Osoby trpící některou z revmatických chorob by se rozhodně neměly sportování vyhýbat. Po poradě s lékařem jim může provozování vhodného typu sportu naopak velmi prospět.

(hah)

Zdroje:

http://www.scholastic.com/browse/article.jsp?id=1431

http://www.schriever.af.mil/News/Commentaries/Display/Article/279527/winter-sports-choosing-the-right-equipment-key-to-safety/

https://myhealth.alberta.ca/Alberta/Pages/winter-sport-and-recreation-safety-overview.aspx

https://www.nature.com/articles/nrrheum.2017.75

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18937522

Hodnocení článku:
(1425 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.
1. 11. 2011 Bechtěrevova nemoc
Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Velké množství závažných nemocí má společného jmenovatele – zánět. Ten velmi často postihuje klouby a způsobuje tak artritidu. Bojovat s ním lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i změna jídelníčku.
10. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
5 tipů, jak si i s bechtěrevem užít léto!

5 tipů, jak si i s bechtěrevem užít léto!

S přicházejícím létem a stoupající rtutí teploměru může někdy naopak klesat nálada bechtěreviků k bodu mrazu. Bojí se totiž, že v tomto ročním období nebudou moci dělat stejné věci jako ostatní. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak si léto užít i s touto chorobou.
30. 7. 2010 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: