Novinky

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Zimní aktivity obecně patří k těm nejnebezpečnějším. Důležité je proto kvalitní vybavení a ochranné pomůcky. Jak se co nejlépe připravit?

Během posledních desetiletí mluví odborníci často o tom, že fyzická nečinnost vede k mnoha chronickým onemocněním, která často souvisejí s nadváhou až obezitou. Na druhou stranu vzniká následkem sportování spousta zranění. Pokud vás trápí nějaké revmatické onemocnění, hledejte kompromis. Při výběru sportu vždy mějte na paměti svůj věk, zdravotní stav i případná rizika. Důležité je zvážit také náklady na vybavení, včetně ochranných pomůcek.

Od hokeje po horskou turistiku

Každému zájemci o zimní sporty se nabízí celá řada možností. Může si vybírat ze široké škály individuálních nebo kolektivních (týmových) aktivit, ke kterým patří například:

  • hokej,
  • lyžování,
  • běžkování,
  • bruslení,
  • snowboarding,
  • zimní pěší turistika.

Na vybavení nešetřete 

Při výběru sportovního vybavení je rozumné kupovat zboží vyšší kvality. Levnější výrobky nemusí být odolné a mohly by selhat v situacích, kdy na nich závisí zdraví či život uživatele. Vše by mělo správně sedět, zajišťovat patřičné pohodlí a hlavně bezpečnost. Nejlepší je poradit se s odborníkem nebo můžete vsadit na zkušené prodejce v obchodě. Ujistěte se, že vybavení kupujete od renomovaných výrobců.

Utajený problém 

Většina jedinců, kteří se objednají ke konzultaci na klinikách sportovního lékařství, jsou mladí a zdraví sportovci s poraněními souvisejícími s provozováním konkrétního sportu. Mohou však trpět nemocemi, o kterých doposud nevěděli. Některé revmatické choroby totiž začínají nenápadně a dokážou napodobovat zranění související se sportem. Například bolest a ztuhlost v dolní části zad může u mladých mužů patřit k prvním příznakům ankylozující spondylitidy (Bechtěrevovy nemoci). Vzhledem k tomu, že revmatická onemocnění často postihují pohybové ústrojí, mohou se „tvářit“ jako úrazové stavy. Proto je při jakýchkoliv dlouhotrvajících potížích namístě navštívit odborníka.

Osoby trpící některou z revmatických chorob by se rozhodně neměly sportování vyhýbat. Po poradě s lékařem jim může provozování vhodného typu sportu naopak velmi prospět.

(hah)

Zdroje:

http://www.scholastic.com/browse/article.jsp?id=1431

http://www.schriever.af.mil/News/Commentaries/Display/Article/279527/winter-sports-choosing-the-right-equipment-key-to-safety/

https://myhealth.alberta.ca/Alberta/Pages/winter-sport-and-recreation-safety-overview.aspx

https://www.nature.com/articles/nrrheum.2017.75

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18937522

Hodnocení článku:
(1423 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
Seznamte se s aktivními bechtěreviky

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

V předchozím článku jsme vás seznámili s příběhem Vlaďky – odvážné a aktivní ženy, která sama trpí Bechtěrevovou chorobou. A její elán bychom jí všichni mohli rozhodně závidět.
16. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: