Novinky - revmatoidní artritida

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Bolest je způsob, jak tělo oznamuje, že něco není v pořádku. Obtíže mohou být mírné a přerušované, ale i těžké a neustupující. Odborníci vědí, že neléčená akutní bolest často vede k té chronické. Ta může trvat roky a ovlivňovat vaši fyzickou i emocionální pohodu. Jak se bránit?

1. Dodržujte pitný režim

Dehydratace může zhoršit příznaky některých chronických onemocnění, jako jsou bolesti hlavy a zad. Ačkoli může být lákavé dát si kávu, sodu nebo džus, jejich diuretický účinek z nich dělá nápoje chudé pro zavodnění. Obyčejná voda naopak přináší hydrataci bez kalorií, sodíku či kofeinu.

2. Správně jezte 

Snadno stravitelná strava bez konzervovaných a jinak zpracovaných složek může zmírnit zánět, který jinak způsobuje bolest. Na seznam potravin, které zánětlivé stavy uklidňují, patří:

  • listová zelenina,
  • potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin,
  • chřest,
  • ovoce s nízkým množstvím cukru (třešně, brusinky, švestky, ananas),
  • sójové produkty.

3. Vyhýbejte se spouštěčům

Zánět je častou příčinou bolesti a některé chemické látky v potravinách ho můžou zhoršit. Je proto vhodné omezit konzumaci: 

  • lilkové zeleniny (rajčata, lilek),
  • mléčných výrobků,
  • čokolády,
  • vajíček,
  • citrusových plodů,
  • červeného masa s vysokým obsahem tuku,
  • pšeničných produktů,
  • zpracovaných potravin,
  • červeného vína, kávy, čaje a sody.

4. Vsaďte na kurkumu

Kurkuma je známá pro své protizánětlivé vlastnosti. Toto žlutě zbarvené koření je prospěšné při léčbě mnoha onemocnění, včetně chronické bolesti. Obsahuje kurkumin, který přirozeně snižuje zánět v těle bez poškození jater nebo ledvin. Kurkuma také zvyšuje pružnost vazů a posiluje imunitní systém.

5. Vyzkoušejte jógu a meditaci

Jóga podporuje pevnost a pružnost těla a současně zklidňuje mysl a snižuje stres. Spolu s meditací jde o staletími prověřené cvičení. Pomoci může i těm, kteří trpí chronickou bolestí. Jednotlivé „ásany“ neboli jógové pozice spolu s dýcháním a meditacemi jsou vhodnými nástroji k redukci napětí. Vzhledem k tomu, že svalové křeče jsou součástí akutní i chronické bolesti, provádění ásan učí vaše tělo uvolnit se.

6. Udržujte se ve správné poloze

Ať sedíte doma u televize, nebo v práci u počítače, vhodné držení těla je v boji proti bolesti zcela zásadní. Můžete si pomoci i některými z pozic jógy. Mnozí z nás mají kulatá záda a předsunutou hlavu dopředu, což velmi poškozuje nervy a omezuje krevní zásobování hlavy. Udržujte proto trup zpříma a hlavu v prodloužení trupu, abyste zabránili napětí zádových a krčních svalů.

7. O své bolesti mluvte

Pokud o bolesti hovoříte, můžete tak snížit její účinky. Již naši předkové říkali, že sdělené trápení je poloviční trápení. A možná při svých rozhovorech potkáte někoho, kdo chronickou bolestí trpěl v minulosti a napoví vám, jak ji zmírnit či se jí zbavit. 

(hah)

Zdroj:
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(3472 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.
10. 6. 2009 Revmatoidní artritida
Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
3. 9. 2024 Revmatoidní artritida
Inzerce: