Vyrážka při revmatoidní artritidě? Možná za to mohou léky
1. 6. 2015
Přestože je revmatoidní artritida především onemocněním kloubů, choroba samotná, ale i léky užívané k její terapii mohou zapříčinit také změny pozorovatelné na kůži.
Přestože je revmatoidní artritida především onemocněním kloubů, choroba samotná, ale i léky užívané k její terapii mohou zapříčinit také změny pozorovatelné na kůži.
Přibližně pětina nemocných s artritidou má osobní zkušenost s takzvanými revmatoidními uzly.
Jde o pevné nebolestivé bulky o velikosti hrášku, ve výjimečných případech až pingpongového míčku.
Vyskytují se pod kůží, nejčastěji v oblasti lokte, předloktí, kotníku či nad drobnými klouby rukou, mohou však postihovat také vnitřní orgány.
Uzly se mohou zmenšovat vlivem léků užívaných k terapii samotné revmatoidní artritidy, v některých případech, zejména pokud dojde k jejich infikování, je však vhodné jejich chirurgické odstranění.
Pozor na vřídky
Zhruba u jednoho ze sta revmatiků onemocnění postihne také drobnější cévy, které vyživují kůži, nervy, ale i vnitřní orgány. Lékaři pak mluví o takzvané vaskulitidě. Ta se může na kůži projevit jako vyrážka, v závažných případech ji doprovází také tvorba vřídků. Vaskulitida je závažnou komplikací revmatoidní artritidy.
Vliv léků
V řadě případů stojí za kožními změnami právě léky, které nemocný při terapii revmatoidní artritidy bere. Vyrážka může být vedlejším účinkem medikamentů, ale také alergickou reakcí na ně. V závislosti na typu vyrážky a rozsahu postižení může lékař snížit dávku preparátu nebo ho vyměnit za jiný. Léky užívané při terapii revmatoidní artritidy mohou dále způsobit snazší tvorbu podlitin (kyselina acetylsalicylová či kortikosteroidy) nebo zvýšenou citlivost kůže na světlo. Pokud takové přípravky užíváte, lékař by vás měl o těchto účincích informovat.
Jestliže na pokožce pozorujete změny, které tam dříve nebyly, nezapomeňte se o nich svému lékaři zmínit. Přestože v řadě případů nepůjde o nic vážného, může se jednat i o komplikaci revmatoidní artritidy nebo její léčby.
Konzumace ryb, zejména pak jejich oleje, může pomáhat v léčbě pacientů trpících revmatoidní artritidou. To jsou závěry výzkumu britských a amerických vědců zveřejněné v populárněnaučném časopise Nature na podzim roku 2009.
Stává se vám, že se po ránu probudíte s bolavými a ztuhlými klouby? Nemůžete se rozhýbat po dlouhém sezení v autě či u počítače? Jednoduchá, ale účinná cvičení jsou cestou, jak své klouby opět popohnat k činnosti.
Sezením, chůzí nebo postáváním trávíme většinu dne. Proto je důležité dělat tyto činnosti správně. Že to umí každé malé děcko? Omyl, tak snadné to není.
Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.
Revmatické nemoci jsou chronické zánětlivé choroby, při nichž se imunitní systém obrátí proti vlastnímu tělu. Řadíme mezi ně více než stovku různých onemocnění, která postihují nejenom pohybový aparát, ale i další orgánové systémy. I přesto, že nejde o vzácné nemoci, panuje o nich celá řada mýtů.
Od potíží při revmatoidní artritidě pomáhají léky. Zkrotit tuhle úpornou a bolestivou nemoc dá ale práci i jim. Podpořte jejich dopad tím, že začnete konzumovat vhodnou, vyváženou a pestrou stravu. Potraviny, které tlumí zánětlivou reakci v organismu, umí spolu s léky vytvořit silnou bariéru.