Novinky - revmatoidní artritida

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.

Nežádoucí účinky používané léčby

Asi nejčastěji jsou v souvislosti s nežádoucím vlivem na GIT skloňovány vedlejší účinky podávané léčby (chorobu modifikující léky [DMARD – disease modifying antirheumatic drug], nesteroidní protizánětlivé léky [NSAID – non-steroidal anti-inflammatory drug], kortikosteroidy), která může vyvolávat bolest břicha, nadýmání, zácpu nebo průjem. U vysokých dávek methotrexátu (12 mg/týden) byl popsán vyšší výskyt gastroesofageálního refluxu. Nesteroidní protizánětlivé léky dráždí žaludek a mohou vést ke krvácení a ulceracím v horní části GIT či zánětu jícnu. Z důvodu tlumení nadměrné aktivity imunitního systému, mohou DMARD snižovat obranyschopnost proti infekcím, včetně infekcí GIT, jako je divertikulitida nebo infekční kolitida.

Průvodní autoimunitní choroba

Zhruba 5 % pacientů s RA má i další autoimunitní onemocnění. Často se jedná o celiakii, nespecifické střevní záněty (IBD – inflammatory bowel disease)  (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) či autoimunitní hepatitidu postihující GIT. Příčinou zažívacích obtíží je pak právě toto další autoimunitní onemocnění. Až 42 % nemocných s RA má fibromyagii. Její symptomy zahrnují také bolest břicha, nadýmání, zácpu nebo průjem. Revmatoidní artritida, fibromyalgie a IBD se často vyskytují současně a je obtížné určit, jaké z těchto onemocnění je příčinou zažívacích obtíží u daného pacienta.

Gastrointestinální obtíže přímo související s RA

U 5 % pacientů s RA je zjištěna revmatoidní vaskulitida, jejíž vzácnou komplikací je postižení GIT v podobě akutní bolesti břicha nebo kolitidy. Ohrožuje především jedince s neléčenou RA. Dalším přímým zasažením GIT z důvodu RA je postižení jater u Feltyho syndromu. Tento syndrom je vzácnou komplikací RA charakterizovanou trias zahrnující artritidu, splenomegalii a neutropenii. Obvykle se vyskytuje u těžké nekompenzované RA s exraartikulárními projevy.

Důležitá je správná diferenciální diagnostika

Postižení GIT a jater je vzácnou extraartikulární manifestací RA, ovšem gastrointestinální obtíže mohou mít u pacientů s RA řadu jiných příčin. V první řadě je třeba vyloučit vedlejší účinky léčby RA, zejm. DMARD, kortikosteroidů, NSAID a methotrexátu. V diferenciální diagnostice je nutné také zvážit projevy průvodního autoimunitního onemocnění. U dlouhodobě nekompenzované a těžké RA připadá v úvahu jako příčina gastrointestinálních obtíží revmatoidní vaskulitida.

(eub)

Zdroje:

  1. Biogen – 207092. Introduction to rheumatic arthritic. Online. Biosimilars Medical Academy, June 2923. Dostupné na: https://www.arthritis.org/health-wellness/about-arthritis/related-conditions/other-diseases/gastrointestinal-problems-ra
  2. Palak J. Gastrointestinal complications in rheumatoid arthritis – an insight. Online. Icliniq, March 27, 2024. Dostupné na: https://www.icliniq.com/articles/gastro-health/gastrointestinal-complications-in-rheumatoid-arthritis#:~:text=What%20Are%20the%20Gastrointestinal%20Symptoms%20That%20Occur%20as,like%20RA%20coexist%20with%20secondary%20Sj%C3%B6gren%27s%20illness.%20
  3. Craig E., Cappeli L. C. Gastrointestinal and hepatic disease in rheumatoid arthritis. Rheum Dis Clin North Am 2018; 44 (1): 89–111, doi: 10.1016/j.rdc.2017.09.005.
Hodnocení článku:
(240 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Kojte. Snížíte tím riziko vzniku revmatoidní artritidy o polovinu

Budete-li kojit své dítě co nejdéle, snížíte tak pravděpodobnost, že u vás propukne revmatoidní artritida. Zjistili to vědci z Fakultní nemocnice v Malmö ve Švédsku. Cílem jejich studie bylo zjistit, zda kojení či užívání orální antikoncepce ovlivňuje budoucí riziko revmatického onemocnění.
17. 3. 2010 Revmatoidní artritida
4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

Nohy nás nosí celý život, přesto se k nim často chováme doslova macešsky. Dají se však přirovnat ke stavbě domu: Máme-li špatný základ, může se zřítit nakonec celý dům. Bohužel si někdy uvědomíme, že je třeba se o nohy starat, až když začnou problémy.
28. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Obezita a revmatoidní artritida? Souvislost prokázána!

Vědci prokázali souvislost mezi obezitou a rizikem vzniku revmatoidní artritidy. Podle výsledků výzkumu hrozí ženám s kilogramy váhy navíc větší nebezpečí rozvoje této chronické zánětlivé choroby.
30. 12. 2014 Revmatoidní artritida
Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Může být alkohol prevencí proti revmatoidní artritidě?

Zřejmě ano, ale jen v malém množství! Jeho střídmá konzumace údajně snižuje riziko rozvoje této nemoci, alespoň to tvrdí studie nedávno publikovaná v medicínském časopise British Medical Journal. Alkohol tak někdy může být i zdraví prospěšný.
25. 10. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: