Užívání metotrexátu u dětí
14. 9. 2009Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Samozřejmostí je snaha předejít nezvratnému postižení nejen kloubů, ale také dalších orgánů – zejména oka. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
Z farmakologické léčby jsou obecně známá především nesteroidní antirevmatika, která ovlivňují zánět, bolest a případně snižují teplotu. Protože ale někdy pouze tato varianta nepostačuje, musíme počítat i s nasazením tzv. bazálních léků. V tomto případě je pak lékem první volby většinou metotrexát, proto se v následujícím textu budeme věnovat právě tomuto léku.
Jak na to…
Metotrexát existuje v injekční a tabletové formě. Tablety se podávají jednou týdně v jedné dávce, užívají se nalačno a zapíjí se dostatečným množstvím vody. Injekční forma se může pro dítě zdát jako méně příjemná varianta, ovšem oproti tabletám má jednu velkou výhodu – vstřebává se úplně. Na druhou stranu je aplikace vázána na zdravotnické zařízení, což může představovat problém například v době dovolených či prázdnin.
Zapomeňte na mléko i acylpyrin
Při užívání metotrexátu není třeba nikterak omezovat pohybovou aktivitu, v rehabilitaci pokračujte tak, jak jste zvyklí. Na co ale naopak dejte pozor, je stravovací režim v den podání léku. Z jídelníčku vylučte zejména mléko a mléčné výrobky.Pokud vaše dítě užívá metotrexát, myslete také na možné ovlivnění dalšími užívanými léky. Vždy o ostatních lécích informujte ošetřujícího lékaře. Vůbec byste neměli podávat acylpyrin, raději zvolte léky s paracetamolem (Paralen, Panadol, Mexalen). Pozor dejte při užívání penicilinů, antiepileptik, trimetoprimu či cotrimoxazolu.
Plané neštovice mohou pěkně potrápit
Kontaktu s planými neštovicemi při léčbě metotrexátem se lékaři neobávají nadarmo. Tato infekce totiž může mít mnohem těžší průběh. Pokud tedy onemocní někdo ve vašem okolí, ve škole či školce, kontaktu s ním se rozhodně vyvarujte.A kdyby přesto k takovému kontaktu došlo, opět platí zlaté pravidlo: Informujte lékaře! Ten ideálně do 24 hodin nasadí léčbu antivirotiky, která mohou případným komplikacím zabránit.
(pes)
Zdroj: www.kloubik.estranky.cz