Novinky - revmatoidní artritida

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Příčiny trávicích obtíží při revmatoidní artritidě

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění postihující primárně klouby. Může ale zasahovat i další orgány včetně gastrointestináního traktu (GIT). Pacienti s RA mají o 70 % vyšší výskyt zažívacích obtíží než obecná populce. Projevy jsou rozmanité a mohou zahrnovat ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpu, průjem, reflux či podráždění žaludku, vznik vředů, krvácení do trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a další. Příčinou může být samotná RA, medikace podávaná v terapii tohoto onemocnění, nebo také průvodní autoimunitní choroba. Souvislost RA se zažívacím traktem lze nalézt i v etiopatogenezi nemoci, na které se podle některých studií podílí složení střevního mikrobiomu.

Nežádoucí účinky používané léčby

Asi nejčastěji jsou v souvislosti s nežádoucím vlivem na GIT skloňovány vedlejší účinky podávané léčby (chorobu modifikující léky [DMARD – disease modifying antirheumatic drug], nesteroidní protizánětlivé léky [NSAID – non-steroidal anti-inflammatory drug], kortikosteroidy), která může vyvolávat bolest břicha, nadýmání, zácpu nebo průjem. U vysokých dávek methotrexátu (12 mg/týden) byl popsán vyšší výskyt gastroesofageálního refluxu. Nesteroidní protizánětlivé léky dráždí žaludek a mohou vést ke krvácení a ulceracím v horní části GIT či zánětu jícnu. Z důvodu tlumení nadměrné aktivity imunitního systému, mohou DMARD snižovat obranyschopnost proti infekcím, včetně infekcí GIT, jako je divertikulitida nebo infekční kolitida.

Průvodní autoimunitní choroba

Zhruba 5 % pacientů s RA má i další autoimunitní onemocnění. Často se jedná o celiakii, nespecifické střevní záněty (IBD – inflammatory bowel disease)  (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) či autoimunitní hepatitidu postihující GIT. Příčinou zažívacích obtíží je pak právě toto další autoimunitní onemocnění. Až 42 % nemocných s RA má fibromyagii. Její symptomy zahrnují také bolest břicha, nadýmání, zácpu nebo průjem. Revmatoidní artritida, fibromyalgie a IBD se často vyskytují současně a je obtížné určit, jaké z těchto onemocnění je příčinou zažívacích obtíží u daného pacienta.

Gastrointestinální obtíže přímo související s RA

U 5 % pacientů s RA je zjištěna revmatoidní vaskulitida, jejíž vzácnou komplikací je postižení GIT v podobě akutní bolesti břicha nebo kolitidy. Ohrožuje především jedince s neléčenou RA. Dalším přímým zasažením GIT z důvodu RA je postižení jater u Feltyho syndromu. Tento syndrom je vzácnou komplikací RA charakterizovanou trias zahrnující artritidu, splenomegalii a neutropenii. Obvykle se vyskytuje u těžké nekompenzované RA s exraartikulárními projevy.

Důležitá je správná diferenciální diagnostika

Postižení GIT a jater je vzácnou extraartikulární manifestací RA, ovšem gastrointestinální obtíže mohou mít u pacientů s RA řadu jiných příčin. V první řadě je třeba vyloučit vedlejší účinky léčby RA, zejm. DMARD, kortikosteroidů, NSAID a methotrexátu. V diferenciální diagnostice je nutné také zvážit projevy průvodního autoimunitního onemocnění. U dlouhodobě nekompenzované a těžké RA připadá v úvahu jako příčina gastrointestinálních obtíží revmatoidní vaskulitida.

(eub)

Zdroje:

  1. Biogen – 207092. Introduction to rheumatic arthritic. Online. Biosimilars Medical Academy, June 2923. Dostupné na: https://www.arthritis.org/health-wellness/about-arthritis/related-conditions/other-diseases/gastrointestinal-problems-ra
  2. Palak J. Gastrointestinal complications in rheumatoid arthritis – an insight. Online. Icliniq, March 27, 2024. Dostupné na: https://www.icliniq.com/articles/gastro-health/gastrointestinal-complications-in-rheumatoid-arthritis#:~:text=What%20Are%20the%20Gastrointestinal%20Symptoms%20That%20Occur%20as,like%20RA%20coexist%20with%20secondary%20Sj%C3%B6gren%27s%20illness.%20
  3. Craig E., Cappeli L. C. Gastrointestinal and hepatic disease in rheumatoid arthritis. Rheum Dis Clin North Am 2018; 44 (1): 89–111, doi: 10.1016/j.rdc.2017.09.005.
Hodnocení článku:
(241 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

5 nejčastějších chyb, které zhoršují revma

Většina lidí s revmatoidní artritidou může i přes závažnost onemocnění žít aktivní a plnohodnotný život. Prozradíme vám pět nejběžnějších pochybení, kvůli kterým se to části pacientů nedaří.
7. 2. 2013 Revmatoidní artritida
Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Dvě různá onemocnění, dvě různé vyvolávající příčiny. Přesto mají borelióza a artritida některé příznaky natolik podobné, že omyl není vyloučen. Medicína ale zná způsoby, jak odhalit pravdu.
6. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Juvenilní idiopatická artritida – nemusí být překážkou dětských her

Některou z forem juvenilní idiopatické artritidy onemocní 1 dítě z 1000. Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, i když to zřídka bývá před šestým měsícem života. I přes tuto diagnózu by měl malý pacient vést v co největší míře normální život.
4. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Revmatoidní artritida je stejně jako další autoimunitní choroby považována za tzv. multifaktoriální onemocnění. To znamená, že se na jejím vzniku podílí více okolností, od vrozených dispozic po životní styl. Podle vědců patří mezi možné spouštěče artritidy také bakterie žijící v našich střevech.
20. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Zajímavý objev: léky na cholesterol snižují riziko vzniku revmatoidní artritidy

Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.
8. 6. 2015 Revmatoidní artritida
Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Revmatická nemoc ji téměř připravila o život, nyní vede pacientskou skupinu

Zatímco například revmatoidní artritida je poměrně časté a také známé onemocnění, u něhož mohou od loňského roku lékaři svým pacientům již od středně těžkého stadia předepisovat biologickou léčbu, u systémové sklerodermie (SS) je to jinak. Tato revmatická nemoc je vzácná, její projevy jsou velmi různorodé, a proto bývá diagnostika choroby zdlouhavá a obtížná. Jde přitom o velmi závažné onemocnění, což demonstruje také příběh 41leté pacientky Michaely Linkové.
6. 2. 2020 Revmatoidní artritida
Inzerce: