Novinky - revmatoidní artritida

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Sedm tipů, jak zatočit s chronickou bolestí

Bolest je způsob, jak tělo oznamuje, že něco není v pořádku. Obtíže mohou být mírné a přerušované, ale i těžké a neustupující. Odborníci vědí, že neléčená akutní bolest často vede k té chronické. Ta může trvat roky a ovlivňovat vaši fyzickou i emocionální pohodu. Jak se bránit?

1. Dodržujte pitný režim

Dehydratace může zhoršit příznaky některých chronických onemocnění, jako jsou bolesti hlavy a zad. Ačkoli může být lákavé dát si kávu, sodu nebo džus, jejich diuretický účinek z nich dělá nápoje chudé pro zavodnění. Obyčejná voda naopak přináší hydrataci bez kalorií, sodíku či kofeinu.

2. Správně jezte 

Snadno stravitelná strava bez konzervovaných a jinak zpracovaných složek může zmírnit zánět, který jinak způsobuje bolest. Na seznam potravin, které zánětlivé stavy uklidňují, patří:

  • listová zelenina,
  • potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin,
  • chřest,
  • ovoce s nízkým množstvím cukru (třešně, brusinky, švestky, ananas),
  • sójové produkty.

3. Vyhýbejte se spouštěčům

Zánět je častou příčinou bolesti a některé chemické látky v potravinách ho můžou zhoršit. Je proto vhodné omezit konzumaci: 

  • lilkové zeleniny (rajčata, lilek),
  • mléčných výrobků,
  • čokolády,
  • vajíček,
  • citrusových plodů,
  • červeného masa s vysokým obsahem tuku,
  • pšeničných produktů,
  • zpracovaných potravin,
  • červeného vína, kávy, čaje a sody.

4. Vsaďte na kurkumu

Kurkuma je známá pro své protizánětlivé vlastnosti. Toto žlutě zbarvené koření je prospěšné při léčbě mnoha onemocnění, včetně chronické bolesti. Obsahuje kurkumin, který přirozeně snižuje zánět v těle bez poškození jater nebo ledvin. Kurkuma také zvyšuje pružnost vazů a posiluje imunitní systém.

5. Vyzkoušejte jógu a meditaci

Jóga podporuje pevnost a pružnost těla a současně zklidňuje mysl a snižuje stres. Spolu s meditací jde o staletími prověřené cvičení. Pomoci může i těm, kteří trpí chronickou bolestí. Jednotlivé „ásany“ neboli jógové pozice spolu s dýcháním a meditacemi jsou vhodnými nástroji k redukci napětí. Vzhledem k tomu, že svalové křeče jsou součástí akutní i chronické bolesti, provádění ásan učí vaše tělo uvolnit se.

6. Udržujte se ve správné poloze

Ať sedíte doma u televize, nebo v práci u počítače, vhodné držení těla je v boji proti bolesti zcela zásadní. Můžete si pomoci i některými z pozic jógy. Mnozí z nás mají kulatá záda a předsunutou hlavu dopředu, což velmi poškozuje nervy a omezuje krevní zásobování hlavy. Udržujte proto trup zpříma a hlavu v prodloužení trupu, abyste zabránili napětí zádových a krčních svalů.

7. O své bolesti mluvte

Pokud o bolesti hovoříte, můžete tak snížit její účinky. Již naši předkové říkali, že sdělené trápení je poloviční trápení. A možná při svých rozhovorech potkáte někoho, kdo chronickou bolestí trpěl v minulosti a napoví vám, jak ji zmírnit či se jí zbavit. 

(hah)

Zdroj:
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(3471 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Většinou platí, že jak se cítíme po probuzení, takový bude i celý den. Vezměte si proto k srdci následující rady – některým nepříjemnostem se možná nevyhnete, ale náladu si díky nim můžete zlepšit hned po ránu.
17. 11. 2013 Revmatoidní artritida
Užívat či neužívat kortikoidy?

Užívat či neužívat kortikoidy?

Akutní stadia revmatoidní artritidy se léčí mnohdy glukokortikoidy. Glukokortikoidy, ale i revmatoidní artritida způsobují řídnutí kostí. Jak ulevit pacientovi od nepříjemných obtíží, a zároveň ochránit jeho kosti?
14. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Máte artritidu a myslíte si, že další onemocnění vás už nemůže potkat? Přičítáte každou bolest, která vás postihne, právě artritidě? Bohužel se můžete mýlit. Jedním z nejčastějších onemocnění, které se s artritidou pojí, je totiž osteoporóza, a i při ní se setkáte s bolestmi kloubů a kostí.
10. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
Inzerce: