Novinky - revmatoidní artritida

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?

Biologika jsou drahá

Cílená léčba přinesla významný posun v řešení mnoha doposud jen obtížně léčitelných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy. Jednou z překážek jejího plného uplatnění v medicínské praxi je však značná ekonomická náročnost. Nástup „biosimilars“ na lékový trh slibuje snížení nákladů na terapii a větší dostupnost cílené léčby pro více nemocných, podobně jako je tomu u běžných generických léků.

Originály samy o sobě

Oproti klasickým generikům však existuje v případě „biosimilars“ podstatný rozdíl.

  • Nejde totiž o kopii originálního přípravku, tedy toho, který prošel komplexními mnohaletými výzkumy, ale pouze o molekuly dostatečně podobné.
  • Protože se však jedná o velmi složité struktury, může i pouhá nepatrná odlišnost od originálu změnit účinnost léku, nebo dokonce jeho bezpečnost.
  • K omezení tohoto rizika slouží srovnávací studie, které je nutné provést před uvedením přípravku na trh.

Konkurenční boj

Cenu originálních biologik významně navyšuje nutnost předchozího časově i ekonomicky náročného výzkumu. Tím „biosimilars“ procházet nemusí, což jejich konečnou hodnotu snižuje. To ovšem není to jediné, na čem výrobci léků mohou ušetřit. Konkurenční tlak, který vzniká po uvolnění patentu na originální léčivo, je totiž nutí, lidově řečeno, srazit finance co nejníže, aby se daný lék mezi ostatními co nejlépe prodával. A to například už za cenu levnějšího obalu nebo pomocných látek obsažených v přípravku.

Schválení jednotlivých „biosimilars“ pro využití v praxi je otázkou následujících let. Jde o proces velmi opatrný a mnohem složitější než v případě schválení běžných generik. Konečné rozhodnutí o nasazení takového přípravku u konkrétního pacienta by však mělo vždy zůstat na ošetřujícím lékaři.

(veri)

Zdroj: Biosimilars a jejich použití v revmatologii 2012, Farmakoterapie
www.tribune.cz

Hodnocení článku:
(3319 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře...
6. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

Anti-TNF léčí nemoci kloubů, kůže i střev. Úspěšně!

O cílené léčbě se často mluví jako o terapii budoucnosti. Mnozí pacienti trpící artritidou nebo lupénkou by tato slova jistě potvrdili. I jim totiž preparáty v podobě inhibitorů TNF-alfa velmi pomáhají. S jakými neduhy konkrétně si tyto léky poradí?
7. 3. 2016 Revmatoidní artritida
9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

Letní vedra často bývají větším zabijákem než blesky, vichry nebo povodně dohromady. Mnoha lidem s revmatoidní artritidou přináší právě horké počasí spoustu nepříjemností.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Inzerce: