Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?
Biologika jsou drahá
Cílená léčba přinesla významný posun
v řešení mnoha doposud jen obtížně léčitelných onemocnění, a to včetně
revmatoidní artritidy. Jednou z překážek jejího plného uplatnění
v medicínské praxi je však značná ekonomická náročnost. Nástup
„biosimilars“ na lékový trh slibuje snížení nákladů na terapii a větší
dostupnost cílené léčby pro více nemocných, podobně jako je tomu u
běžných generických léků.
Originály samy o sobě
Oproti klasickým generikům však existuje v případě „biosimilars“ podstatný rozdíl.
Nejde totiž o kopii originálního přípravku, tedy toho, který prošel komplexními mnohaletými výzkumy, ale pouze o molekuly dostatečně podobné.
Protože se však jedná o velmi složité struktury, může i pouhá nepatrná odlišnost od originálu změnit účinnost léku, nebo dokonce jeho bezpečnost.
K omezení tohoto rizika slouží srovnávací studie, které je nutné provést před uvedením přípravku na trh.
Konkurenční boj
Cenu
originálních biologik významně navyšuje nutnost předchozího časově i
ekonomicky náročného výzkumu. Tím „biosimilars“ procházet nemusí, což
jejich konečnou hodnotu snižuje. To ovšem není to jediné, na čem výrobci
léků mohou ušetřit. Konkurenční tlak, který vzniká po uvolnění patentu
na originální léčivo, je totiž nutí, lidově řečeno, srazit finance co
nejníže, aby se daný lék mezi ostatními co nejlépe prodával. A to
například už za cenu levnějšího obalu nebo pomocných látek obsažených
v přípravku.
Schválení jednotlivých „biosimilars“ pro využití
v praxi je otázkou následujících let. Jde o proces velmi opatrný a
mnohem složitější než v případě schválení běžných generik. Konečné
rozhodnutí o nasazení takového přípravku u konkrétního pacienta by však
mělo vždy zůstat na ošetřujícím lékaři.
(veri)
Zdroj: Biosimilars a jejich použití v revmatologii 2012, Farmakoterapie www.tribune.cz
Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covidu-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Na to jsme se mj. zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.
Revmatická artritida a borrelióza jsou si podobné víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Příznaky těchto dvou onemocnění tak mohou poplést hlavu i zkušeným lékařům. Navíc existuje teorie, která tvrdí, že borrelióza může stát za vznikem artritidy.
Nesteroidní antiflogistika jsou léky tlumící zánět a bolest. Pomáhají při bolesti zubů, svalů či při bolestivé menstruaci. Někteří pacienti s trvalými bolestmi, například při revmatoidní artritidě, si život bez nich ani nedokážou představit. I tyto přípravky však mají svá proti.
Zajímá vás, proč je kojení pro matku i dítě tak důležité? Víte, jak správně kojit a jaké jsou nejčastější chyby? A jaké podmínky by měla vytvořit nemocnice pro kojící maminky? Zeptali jsme se primářky neonatologického oddělení Nemocnice Hořovice, která nám podala vysvětlení nejen k těmto otázkám ale i k mnoha dalším.
Ovlivnit hladiny cholesterolu lze kromě úpravy životosprávy i užíváním léků. Odborníci nyní odhalili, že tzv. statiny, přípravky předepisované právě na krevní tuky, mají i další příznivé účinky – snižují nebezpečí vzniku revmatoidní artritidy a zlepšují její průběh.