Novinky - revmatoidní artritida

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.

Jaká zranění se objevují nejčastěji? Výrony, natažené svaly i vazy a zlomeniny. Zimní sporty patří mezi nejrizikovější aktivity, pokud nejsou dodržována základní pravidla bezpečnosti. Nabízíme vám proto několik tipů, jak se případným úrazům vyhnout.

  1. Kontrola podmínek. Vždy před tím, než vyrazíte na sjezdovku či na zamrzlý rybník, zkontrolujte, zda jsou podmínky pro vámi vybranou aktivitu opravdu vhodné. Dobře se oblečte a nezapomeňte, že lepší je několik slabších vrstev než jedna silná.
  2. Správné vybavení. Snažtese na sportování patřičně vybavit. Helma a dobré lyžařské brýle jsou základ. Pokud se chystáte na snowboard, přibalte i chránič páteře, tzv. páteřák. Lyže i snowboard je nutné před sezónou seřídit, nabrousit hrany a zkontrolovat vázání.
  3. Ve společnosti. Snažte se sportovat spíše ve skupině. I na běžkařský výlet je lepší mít parťáka. 
  4. Rozcvička. Studené a neprotažené svaly jsou náchylnější ke zraněním. Rychlé rozcvičení svaly prokrví a ty vás pak budou lépe poslouchat i při větší zátěži.
  5. Hydratace. V létě se při pohybu napít nezapomínáte, tak proč v zimě? Vezměte si s sebou dostatek tekutin, ale zapomeňte na grog či podobné „zahřívací“ nápoje. Alkohol sice zvyšuje pocit tepla, ve skutečnosti však riskujete podchlazení.
  6. Umění padat. I když to není vždy jednoduché, správný dopad pomůže předejít mnoha komplikacím. Padejte na zadek, pouštějte včas hůlky a preventivně nezapomínejte na seřízení vázání na váhu.
  7. Respekt ke značení. Zimní sporty jsou dobrodružné i tak, nepokoušejte proto osud a nevydávejte se mimo značené sjezdovky do hlubokého sněhu či do lesů. Mohla by vás zaskočit nejen lyže zlomená o pařez.

(jez)

Zdroj: www.rheumatologynetwork.com

Hodnocení článku:
(3035 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

Na ergoterapii mají nárok v podstatě všichni pacienti s revmatickými nemocemi

S čím vším pomáhá pacientům s revmatickými nemocemi ergoterapie? Co konkrétně mohou lidé očekávat při návštěvě ergoterapeuta a jaké pomůcky jim uhradí zdravotní pojišťovna? Odpovědi nejen na tyto praktické otázky nám poskytla ergoterapeutka Bc. Hana Šmucrová z pražského Revmatologického ústavu.
23. 10. 2020 Revmatoidní artritida
Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Borelióza a revmatoidní artritida? Záměna možná!

Dvě různá onemocnění, dvě různé vyvolávající příčiny. Přesto mají borelióza a artritida některé příznaky natolik podobné, že omyl není vyloučen. Medicína ale zná způsoby, jak odhalit pravdu.
6. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Revma se nevyhýbá ani dětem. Příznaky jsou ale jiné než v dospělosti

Nad diagnózou „revma“ u dětí lidé často žasnou. Revma je podle všeobecných představ totiž nemocí vyššího věku a postihuje především seniory. Revmatické onemocnění se přitom dětem a dospívajícím nevyhýbá. Jeho projevy se ale mohou výrazně lišit od revma dospělých.
14. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Nejúčinnější první pomoc při artritidě? Chůze!

Artritické nemoci s sebou kromě bolestí přináší pacientovi většinou i problémy s hybností. Může jít o ranní ztuhlost kloubů nebo omezení rozsahu pohybu končetiny. Při bolestech kloubů na nohách však existuje poměrně jednoduchý úlevný recept. Stačí začít více chodit.
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: