Sedm pravidel pro sportování s revmatem
12. 1. 2014Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.
Jaká zranění se objevují nejčastěji? Výrony, natažené svaly i vazy a zlomeniny. Zimní sporty patří mezi nejrizikovější aktivity, pokud nejsou dodržována základní pravidla bezpečnosti. Nabízíme vám proto několik tipů, jak se případným úrazům vyhnout.
- Kontrola podmínek. Vždy před tím, než vyrazíte na sjezdovku či na zamrzlý rybník, zkontrolujte, zda jsou podmínky pro vámi vybranou aktivitu opravdu vhodné. Dobře se oblečte a nezapomeňte, že lepší je několik slabších vrstev než jedna silná.
- Správné vybavení. Snažtese na sportování patřičně vybavit. Helma a dobré lyžařské brýle jsou základ. Pokud se chystáte na snowboard, přibalte i chránič páteře, tzv. páteřák. Lyže i snowboard je nutné před sezónou seřídit, nabrousit hrany a zkontrolovat vázání.
- Ve společnosti. Snažte se sportovat spíše ve skupině. I na běžkařský výlet je lepší mít parťáka.
- Rozcvička. Studené a neprotažené svaly jsou náchylnější ke zraněním. Rychlé rozcvičení svaly prokrví a ty vás pak budou lépe poslouchat i při větší zátěži.
- Hydratace. V létě se při pohybu napít nezapomínáte, tak proč v zimě? Vezměte si s sebou dostatek tekutin, ale zapomeňte na grog či podobné „zahřívací“ nápoje. Alkohol sice zvyšuje pocit tepla, ve skutečnosti však riskujete podchlazení.
- Umění padat. I když to není vždy jednoduché, správný dopad pomůže předejít mnoha komplikacím. Padejte na zadek, pouštějte včas hůlky a preventivně nezapomínejte na seřízení vázání na váhu.
- Respekt ke značení. Zimní sporty jsou dobrodružné i tak, nepokoušejte proto osud a nevydávejte se mimo značené sjezdovky do hlubokého sněhu či do lesů. Mohla by vás zaskočit nejen lyže zlomená o pařez.
(jez)
Zdroj: www.rheumatologynetwork.com