Novinky - revmatoidní artritida

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

Letní vedra často bývají větším zabijákem než blesky, vichry nebo povodně dohromady. Mnoha lidem s revmatoidní artritidou přináší právě horké počasí spoustu nepříjemností.

Když horko zatěžuje organismus

Lidské tělo vynakládá spoustu práce jen na to, aby udrželo stálou tělesnou teplotu. Ta je potřebná k jeho správnému fungování. Když se venku začne oteplovat, tělo se s touto změnou musí vyrovnat. Zvyšuje se tepová frekvence, rozšiřují se tepénky v kůži a voda se odpařuje pocením. Všechny tyto vyrovnávací mechanismy ale zároveň zatěžují nemocné lidi, ty s revmatoidní artritidou nevyjímaje.

Léto bolí

Současné výzkumy ukazují, že zejména lidé s revmatoidní artritidou a dnou trpí více při zvýšené teplotě a vlhkosti vzduchu. Poslední výzkum mezi téměř dvěma sty revmatiky přinesl znepokojivé výsledky. Pokud se teplota přehoupla přes 30 °C, objevily se příznaky jejich nemoci dvakrát častěji!

Přinášíme pár tipů, jak se v parných letních dnech bez mráčku udržet v chládku:

  • Zůstaňte v místnosti, nejlépe s klimatizací. Pokud ji nemáte, otevřete si okna nebo se občas postříkejte vodou pomocí rozprašovače.
  • Pijte, co se do vás vejde, ale pouze nápoje bez alkoholu a kofeinu.
  • Nečekejte, až budete mít žízeň, to už je většinou pozdě a klouby začnou bolet.
  • Vyhněte se horkým a kořeněným jídlům.
  • Dejte si vlažnou sprchu nebo vanu, případně si zaplavte v bazénu.
  • Omezte pobyt venku na minimum během poledne, venkovní aktivity přesuňte na ráno nebo na večer.
  • Noste lehké oblečení světlé barvy.
  • Pokud žijete ve městě a máte možnost se přes léto uchýlit na venkov, máte výhodu, ve městech totiž kvůli betonové zástavbě dochází ke kumulaci tepla.
  • Zhubněte, budete zadržovat méně tepla.
(ercp)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3985 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být i děti – a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let...
8. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice.
11. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!
4. 10. 2019 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Revmatoidní artritida – co o nemoci prozradí krev

Neexistuje jeden jediný test, pomocí kterého by lékaři dokázali diagnostikovat revmatoidní artritidu. Důležitou roli při určování této nemoci ale hrají krevní rozbory. Prozradíme, které hodnoty lékaře zajímají a co vše se díky krvi mohou o vaší chorobě dozvědět.
7. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Sedm tipů, aby klouby v zimě nebolely

Lidé s nemocnými klouby skoro nepotřebují předpověď počasí. Jeho změnu jim „hlásí“ bolavá kolena, ramena, kyčle, páteř i drobné klouby prstů. V zimě se přitom bolest stává téměř nesnesitelnou. Poradíme, jak na ni vyzrát.
19. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: