Novinky - revmatoidní artritida

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Aplikace biologické léčby je snadná. I vy to zvládnete

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou neboli cílenou léčbu.

Revmatoidní artritida je jen obtížně léčitelné autoimunitní onemocnění. Lékaři se doposud revmatoidní artritidu nejrůznějšími způsoby snažili především zpomalit a ulevit nemocnému od tolik omezujících obtíží, především od bolesti. Dnes dokážou mnohem více. Mají totiž k dispozici biologickou léčbu.

Cílená a přelomová léčba

Biologická nebo také cílená léčba dokázala u pacientů s revmatoidní artritidou to, co doposud žádné jiné léky. Dokázala zastavit zánětlivý proces v kloubu a také jeho destrukci. Pacienty zároveň zbavila bolesti a doslova je postavila na nohy. Kvalita života revmatoidně nemocných bývá obecně velmi snížena. Lidé trpící neustálou bolestí a omezením pohybu se obvykle nedokážou věnovat ani svému zaměstnání, ani koníčkům. A právě proto jsou nové léky, které velkou část těžce nemocných bolesti zbavují, obrovským přínosem moderní medicíny.

Ovlivnění imunity žádoucí i nežádoucí

Biologické léčbě se přezdívá cílená z toho důvodu, že je přesně směřována na určité části imunitního systému, který hraje v rozvoji revmatoidní artritidy hlavní roli. Tím, že funkci některých složek imunity potlačuje, zmírňuje tato terapie zánět probíhající v kloubech. Z toho ale vyplývají i některé vedlejší účinky léčby, jako je vyšší náchylnost k infekcím nebo zhoršené hojení ran. Každý pacient by měl být o těchto okolnostech poučen, aby byl schopen zavčas odhalit případné komplikace a vyhledat lékaře, který si s nimi poradí.

Aplikace doma znamená pro pacienta nezávislost

Na první pohled by se mohla jako nevýhoda jevit skutečnost, že cílená léčba zatím není dostupná ve formě tabletek. Někteří pacienti dochází do specializovaných center na infuze, jiní si zvládají vpíchnout lék sami pod kůži, podobně jako například diabetici, a stávají se tak na zdravotnickém zařízení, co se týče aplikace, nezávislí. Nespornou výhodou však zůstává, že není nutné přípravek užívat denně, ale obvykle jen jednou za několik týdnů.

Bohužel ne pro všechny pacienty je biologická léčba vhodná. A ani u těch, kterým výrazně pomáhá, vlastní onemocnění zcela nevyléčí. Rozhodně se ale jedná o terapii převratnou, která nejednomu nemocnému pomohla ke spokojenějšímu životu.

(veri)

Zdroj: http://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/biologics

Hodnocení článku:
(2804 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.
3. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani slavným

Revma se nevyhýbá ani slavným

Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
30. 6. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: