Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?
3. 2. 2014Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.
- revmatoidní artritida,
- roztroušená skleróza,
- cukrovka prvního typu.
Proto se vědci z celého světa soustředí na hledání nových terapeutických možností. Mezi ty by podle studie provedené na univerzitě v Jižní Karolíně mohlo v budoucnu patřit také konopí.
Změny na úrovni genů
Tetrahydrocannabinol neboli THC obsažený v konopí je často zmiňován v souvislosti se svými následujícími schopnostmi, které jsou využitelné například u onkologických pacientů podstupujících náročnou chemoterapii:
- mírní bolesti,
- tlumí nevolnost,
- povzbuzuje apetit.
Jeho potenciální využitelnost v terapii autoimunitních onemocnění vědci vysvětlují schopností THC ovlivnit takzvanou mikroRNA. Ta se podílí na procesu, kdy je informace uložená v genu převedena do reality (například do nějaké struktury či funkce). Touto cestou lze zasáhnout do imunitních procesů a ztlumit zánět, který u autoimunitních chorob představuje hlavní příčinu všech obtíží.
Opatrnost je na místě
Nové poznatky by však rozhodně neměly vést nemocné k samoléčbě marihuanou. THC a další látky obsažené v konopí totiž svými dalšími účinky na lidský organismus mohou průběh některých autoimunitních onemocnění spíše zhoršit než zlepšit. Nezbývá než vyčkat na výsledky dalších výzkumů, které potvrdí účinnost a bezpečnost THC při léčbě konkrétních chorob.
(veri)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com