Novinky - revmatoidní artritida

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.

  • revmatoidní artritida,
  • roztroušená skleróza,
  • cukrovka prvního typu.

Proto se vědci z celého světa soustředí na hledání nových terapeutických možností. Mezi ty by podle studie provedené na univerzitě v Jižní Karolíně mohlo v budoucnu patřit také konopí.

Změny na úrovni genů

Tetrahydrocannabinol neboli THC obsažený v konopí je často zmiňován v souvislosti se svými následujícími schopnostmi, které jsou využitelné například u onkologických pacientů podstupujících náročnou chemoterapii:

  • mírní bolesti,
  • tlumí nevolnost,
  • povzbuzuje apetit.

Jeho potenciální využitelnost v terapii autoimunitních onemocnění vědci vysvětlují schopností THC ovlivnit takzvanou mikroRNA. Ta se podílí na procesu, kdy je informace uložená v genu převedena do reality (například do nějaké struktury či funkce). Touto cestou lze zasáhnout do imunitních procesů a ztlumit zánět, který u autoimunitních chorob představuje hlavní příčinu všech obtíží.

Opatrnost je na místě

Nové poznatky by však rozhodně neměly vést nemocné k samoléčbě marihuanou. THC a další látky obsažené v konopí totiž svými dalšími účinky na lidský organismus mohou průběh některých autoimunitních onemocnění spíše zhoršit než zlepšit. Nezbývá než vyčkat na výsledky dalších výzkumů, které potvrdí účinnost a bezpečnost THC při léčbě konkrétních chorob.

(veri)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(3198 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Sjögrenův syndrom aneb Život ve znamení sucha

Autoimunitní onemocnění nazývající se Sjögrenův syndrom dokáže tělo pěkně potrápit. Nemocného mohou mimo jiné pálit a řezat oči, může trpět neustálým pocitem sucha v ústech a v krku, běžná je i ztráta energie. Napovíme, jak si s potížemi poradit.
6. 4. 2017 Revmatoidní artritida
Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Máte revmatoidní artritidu? Chraňte své oči před sluncem!

Poškození kůže sluncem zvyšuje riziko rakoviny kůže a urychluje se také přirozený proces stárnutí pleti. Expozice UV záření pak může poškodit také vaše oči. To může vést k problémům, jako jsou pálení očí a zánět spojivek, či dokonce šedému zákalu.
8. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?
24. 1. 2014 Revmatoidní artritida
Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Fakta a mýty o revmatoidní artritidě

Lidově řečeno revma je autoimunitní onemocnění, které vyvolává zánět kloubů. Projevuje se převážně ranní ztuhlostí, únavou nebo teplotami. Přestože tato choroba není úplně vzácná, moc se o ní neví. Pojďme vyvrátit pár dezinformací a nahradit je ověřenými fakty.
28. 12. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: